" "
Agrolok_280518

Biopaliwa w Czechach

22 stycznia 2003

Przed trzema laty na podstawie zarządzenia ministerstwa transportu w Czechach rozpoczęto sprzedaż tzw. bionafty, a więc oleju napędowego z dodatkiem co najmniej 30% kwasów tłuszczowych z oleju rzepakowego. Dziś rezultaty eksperymentu budzą kontrowersje.

Na początku rozważano możliwość sprzedaży z biododatkami również benzyny, ale z uwagi na to, że brak było wiarygodnych badań dotyczących wpływu takiego paliwa na silniki spalinowe, z pomysłu zrezygnowano i na razie nikt do niego nie wraca – powiedział dyrektor departamentu polityki transportowej i środowiska naturalnego w ministerstwie transportu Josef Zatloukal.

Jego zdaniem stało się dobrze, bo doświadczenia z użyciem bionafty, którą w Czechach jako paliwo tańsze stosuje się przede wszystkim do niektórych maszyn rolniczych, niektórych autobusów i lokomotyw spalinowych – nie są najlepsze.

W dłuższym horyzoncie czasowym okazało się, że stosowanie tego alternatywnego paliwa, które nie jest zbyt rozpowszechnione, przyśpiesza w sposób zdecydowany zużycie silników – powiedział Zatloukal.

Jak dodał zniszczenia silników zaobserwowali najpierw kolejarze w czasie remontów lokomotyw spalinowych napędzanych bionaftą. W wielu przypadkach doszło w nich do korozji i szybszego zużycia części mechanicznych. 

Zdaniem kierownika sekcji środowiska naturalnego Centrum Badań Komunikacyjnych w Brnie, inż. Vladimira Adamca, stosowanie paliw z dodatkiem frakcji oleju rzepakowego miało mieć korzystny wpływ na emisje substancji toksycznych do środowiska naturalnego. Ale i to nie jest dostatecznie zbadane i pewne. Z najnowszych badań przeprowadzonych w Szwecji wynika, że w czasie spalania frakcji oleju rzepakowego powstają silne związki rakotwórcze – dodaje Adamec.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę