Biopaliwa z Czarnobyla

2 lipca 2009
Produkcja biopaliw może pomóc w oczyszczeniu skażonych po katastrofie w Czarnobylu terenów z substancji promieniotwórczych - informuje "New Scientist".
Choć elektrownia atomowa w Czarnobylu znajduje się na Ukrainie, po awarii w roku 1986 wiatry zaniosły na Białoruś aż 80 procent skażenia. Najbardziej skażone obszary ewakuowano, ale wciąż 8 milionów ludzi żyje w strefie zanieczyszczonej.
Białoruś planuje wykorzystać rośliny uprawiane na biopaliwo do usunięcia z gleby promieniotwórczego strontu -90, cezu-137, plutonu i ameryku. Dzięki temu skażone tereny nadawałyby się do uprawy żywności za kilkadzeisiąt - a nie kilkaset- lat. Skażenia dotyczą około 40 000 kilometrów kwadratowych na południowym wschodzie Białorusi.
Do Mińska przybył zespół irlandzkich specjalistów z firmy Greenfield Project Management, którzy chcą kupować radioaktywne buraki cukrowe i inne skażone płody rolne, by je przerobić na biopaliwo, sprzedawane następnie w innych krajach europejskich. Firma zapewnia, że izotopy radioaktywne nie przedostaną się do biopaliwa - na przykład alkoholu etylowego wydestylowanego z buraków cukrowych - ponieważ są mało lotne. Promieniotwórcze resztki spalone w kontrolowany sposób w elektrowni zmienią się w radioaktywny popiół, łatwy do składowania.
Pierwszy zakład wytwarzający biopaliwa miałby kosztem 500 milionów euro powstać w przyszłym roku w Mozyrze, w pobliżu jednego z najbardziej skażonych obszarów. Planowana produkcja - 700 milionów litrów biopaliwa rocznie (od roku 2011). Później powstałoby jeszcze kilka dalszych wytwórni.
Jednak ONZ-owska Agencja Energii Atomowej nie podziela entuzjazmu Irlandczyków -między innymi dlatego, że ani Irlandia, ani Białoruś nie mają na razie warunków do bezpiecznego składowanie substancji radioaktywnych.


POWIĄZANE

Ogólnopolska kampania „Kupuj świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY” prowadzona przez Min...

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w ce...

Wydaje się, że rolnictwo ekologiczne w Polsce skazane jest na walkę o przetrwani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę