Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Brak ustawy i rzepaku

25 lipca 2003

Polska będzie zmuszona do importowania rzepaku, gdyż krajowego surowca nie wystarczy do produkcji biokomponentów. Wprawdzie ustawa o biopaliwach zostanie uchwalona przez parlament oraz podpisana przez prezydenta prawdopodobnie jeszcze w sierpniu, ale zdaniem producentów rzepaku to za późno, aby obsiać większe powierzchnie pól.

Ustawa o biopaliwach znajduje się teraz w Senacie. Swoje poprawki do niej wprowadziła właśnie senacka komisja do spraw rolnictwa. Mamy nadzieję, że Sejm nasze ewidentne poprawki jeszcze w miesiącu sierpniu przyjmie, tak aby prezydent mógł je również podpisać. Wtedy rolnicy będą mieli pewność, że ten rok nie jest stracony dla polskich producentów rzepaku – powiedział Jerzy Pieniążek z Senackiej Komisji Rolnictwa.

Niestety tego optymizmu nie podzielają rolnicy. Nawet jeśli parlament w ekspresowym tempie przyjmie ustawę, dla plantatorów rzepaku jest już za późno. W Polsce w zależności od regionu wysiew rzepaku powinien się bowiem zakończyć między 15, a 25 sierpnia, czyli dokładnie w tym czasie, kiedy ustawa mogła być podpisana przez prezydenta. Jednak zanim rolnik zasieje pole, musi mieć przynajmniej miesiąc do przygotowania się do tego.

Ważną rzeczą jest żeby dać rzetelny sygnał dla producentów. Niestety, najprawdopodobniej ustawa nie będzie przed zasiewami i nie będziemy wiedzieli co robić, tylko ryzykować – stwierdził Mariusz Olejnik - prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku. 

Tegoroczne zbiory rzepaku wyniosą około 600 tys. ton zamiast prognozowanego miliona. Oznacza to, że rzepaku może nie wystarczyć dla zakładów olejarskich, a co dopiero na produkcję biokomponentów. Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje, że wydatki związane z importem nasion rzepaku w tym roku wyniosą około pół miliarda dolarów.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę