informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Czarny scenariusz sprzedaży śrdowiska

26 marca 2009

Wielu z nas zadaje sobie dzisiaj pytanie jakie mogą być w przyszłości skutki ciągłego niszczenia środowiska naturalnego, które nas otacza i które jest rezerwuarem naszej żywności.
Nie dziwi fakt iż "sprzedaż środowiska" obok transferu brudnych technologii a także "równania w dół ekologicznych standardów" są głównymi mechanizmami niszczenia środowiska.
Pełne konsekwencje takiego postępowania ludzi odczują dopiero pokolenia które przyjdą po nas ale już obecnie możemy pokusić się o przedstawienie kilku możliwych ,,czarnych scenariuszy", które znacznie skomplikują codzienne życie naszych dzieci i wnuków. Oto kilka z nich:
- topnienie i w konsekwencji zanik lodowców potężnych Himalajów co spowoduje zmiany klimatyczne prowadzące do stopniowego stepowienia wielkich połaci ziemi uprawnej w Azji która daje światu jedną czwartą produkcji zboża.
- w skali globalnej, brak wody może zmniejszyć wydajność roślin dających plony o około 12%. Poza tym zmiany klimatyczne mogą przyśpieszyć mnożenie się insektów i rozprzestrzenianie się chorób przez nie roznoszonych a także bujniejszy wzrost chwastów co dodatkowo zmniejszy zbiór plonów o 3 do 6 %.
- stała degradacja gleby, szczególnie w Afryce, może ograniczyć wydajność roślin użytecznych o następne 2%.
- tereny żyzne mogą zostać wchłonięte przez rozrastające się miasta, ciągle powiększające się uprawy roślin przeznaczonych pod biopaliwa lub bawełnę.
- w wielu rejonach świata, niekontrolowany wzrost populacji będzie powodował wzrastające szybko zapotrzebowanie na żywność oraz wodę pitną co w konsekwencji, wobec słabej infrastruktury w wielu biednych krajach Azji i Afryki, również może przyczynić się do jałowienia ziemi oraz wysychania źródeł wody słodkiej.
- również konflikty zbrojne w niestabilnych państwach Azji oraz na kontynencie afrykańskim mogą powodować ubożenie miejscowej ludności.
- zwiększone zużycie nawozów sztucznych, pestycydów oraz masowe wycinanie lasów będzie skutkowało szybszym ginięciem różnych gatunków roślin i zwierząt. Obecnie już prawie 80% z wszystkich chronionych gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych z powodu powiększania areału ziemi uprawnej. By uzmysłowić sobie stopień zagrożenia możemy przytoczyć przykład stanu ptactwa użytkowego w Europie gdzie w ciągu 25 lat wygięło, głównie z powodu intensyfikacji rolnictwa, ponad 50% całej populacji ptaków domowych.POWIĄZANE

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...

Pierwsze posiedzenie Koalicji na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio odbyło się 22 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę