aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Do Sejmu wracają biopaliwa

12 czerwca 2003

Sejmowa komisja nadzwyczajna skierowała projekt ustawy o biopaliwach do drugiego czytania. Zgodnie z nim kierowcy będą musieli kupować paliwo z zawartością biododatków.

Komisja pracowała nad dwoma projektami ustaw – rządowym i poselskim (PSL). Podstawą był projekt rządowy, który miał usunąć wady poprzedniej zawetowanej przez prezydenta ustawy. Przyjęty przez komisję projekt zakłada, że od 1 października 2003 roku udział bioetanolu w paliwach powinien wynieść nie mniej niż 3,5 i nie więcej niż 5%.

W 2004 roku w ogólnej ilości benzyny wprowadzanej do obrotu udział biokomponentu ma wynosić 4-5%. Zdaniem dr Jacka Wróblewskiego z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego ten zapis oznacza, że w sprzedaży nie będzie paliwa bez biododatków. Aby spełnić wymóg ustawy, producenci będą bowiem dolewali do wszystkich benzyn biokomponenty. Nie będzie im się bowiem opłacało sprzedawać benzyny z zawartością większą niż 5% etanolu, bo musieliby stawiać osobne dystrybutory. 

Z nowego projektu ustawy zniknął zapis, że do produkcji biokomponentów mogą być używane wyłącznie surowce wyprodukowane w Polsce. Taki zapis jest niezgodny z przepisami Unii Europejskiej i był jednym z powodów zawetowania ustawy przez prezydenta. Podczas obrad komisji omawiane były dwa warianty zwolnień z podatku akcyzowego. Jeden przewidywał obligatoryjne zwolnienie biokomponentów z tego podatku, drugi zaś (projekt rządowy) – że o wysokości stawki podatku na biopaliwa będzie decydować Ministerstwo Finansów. 

W rezultacie Komisja przyjęła trzeci wariant, kompromisowy, zaproponowany przez resort finansów. Ministerstwo zgodziło się, by obniżenia stawki akcyzowej na biopaliwa ciekłe oraz zwolnienia z podatku akcyzowego na biokomponenty miały charakter rozwiązań systemowych zapisanych w rozporządzeniu w sprawie podatku akcyzowego.

Uwzględniona została propozycja POPiH o zwolnieniu w czwartym kwartale tego roku z dodawania biokomponentów do paliw importowanych. Posłowie zaproponowali, by ustawa weszła w życie 1 października 2003 roku z wyjątkiem przepisów dotyczących zezwolenia na wytwarzanie lub magazynowanie biokomponentów, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2003 roku, oraz regulacji dotyczących certyfikatu i kontroli jakości biokomponentów – te wejdą w życie od 1 stycznia 2004 roku.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę