Agrolok_280518

Do Sejmu wracają biopaliwa

12 czerwca 2003

Sejmowa komisja nadzwyczajna skierowała projekt ustawy o biopaliwach do drugiego czytania. Zgodnie z nim kierowcy będą musieli kupować paliwo z zawartością biododatków.

Komisja pracowała nad dwoma projektami ustaw – rządowym i poselskim (PSL). Podstawą był projekt rządowy, który miał usunąć wady poprzedniej zawetowanej przez prezydenta ustawy. Przyjęty przez komisję projekt zakłada, że od 1 października 2003 roku udział bioetanolu w paliwach powinien wynieść nie mniej niż 3,5 i nie więcej niż 5%.

W 2004 roku w ogólnej ilości benzyny wprowadzanej do obrotu udział biokomponentu ma wynosić 4-5%. Zdaniem dr Jacka Wróblewskiego z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego ten zapis oznacza, że w sprzedaży nie będzie paliwa bez biododatków. Aby spełnić wymóg ustawy, producenci będą bowiem dolewali do wszystkich benzyn biokomponenty. Nie będzie im się bowiem opłacało sprzedawać benzyny z zawartością większą niż 5% etanolu, bo musieliby stawiać osobne dystrybutory. 

Z nowego projektu ustawy zniknął zapis, że do produkcji biokomponentów mogą być używane wyłącznie surowce wyprodukowane w Polsce. Taki zapis jest niezgodny z przepisami Unii Europejskiej i był jednym z powodów zawetowania ustawy przez prezydenta. Podczas obrad komisji omawiane były dwa warianty zwolnień z podatku akcyzowego. Jeden przewidywał obligatoryjne zwolnienie biokomponentów z tego podatku, drugi zaś (projekt rządowy) – że o wysokości stawki podatku na biopaliwa będzie decydować Ministerstwo Finansów. 

W rezultacie Komisja przyjęła trzeci wariant, kompromisowy, zaproponowany przez resort finansów. Ministerstwo zgodziło się, by obniżenia stawki akcyzowej na biopaliwa ciekłe oraz zwolnienia z podatku akcyzowego na biokomponenty miały charakter rozwiązań systemowych zapisanych w rozporządzeniu w sprawie podatku akcyzowego.

Uwzględniona została propozycja POPiH o zwolnieniu w czwartym kwartale tego roku z dodawania biokomponentów do paliw importowanych. Posłowie zaproponowali, by ustawa weszła w życie 1 października 2003 roku z wyjątkiem przepisów dotyczących zezwolenia na wytwarzanie lub magazynowanie biokomponentów, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2003 roku, oraz regulacji dotyczących certyfikatu i kontroli jakości biokomponentów – te wejdą w życie od 1 stycznia 2004 roku.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę