aaa_TSW_2023
CTR_2023

Ekoglob dla Sławna

23 września 2003

Sukcesem w skali województwa łódzkiego może się poszczycić gmina Sławno. W miniony weekend podczas uroczystej sesji rady gminy, wójt Tadeusz Wojciechowski otrzymał z rąk Mieczysława Teodorczyka, marszałka województwa łódzkiego statuetkę Ekoglob.

Jest to dowód uznania wkładu jaki gmina Sławno wniosła w poprawę ekosystemu i ochronę lokalnego środowiska naturalnego. Wyróżnienie tym większe, że na 177 gmin całego województwa, to właśnie Sławno zajęło pierwsze miejsce wyprzedzając nawet bogate gminy centralne.


Największym problemem nadchodzących lat w województwie łódzkim, a także w pozostałych regionach kraju będzie dostęp do czystej wody pitnej – powiedział Jerzy Szmit, prezes naczelny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi obecny na spotkaniu. – W perspektywie bliskiej integracji z Unią Europejską mamy na tym polu jeszcze wiele do zrobienia, a są to kosztowne zamierzenia. Mizerny stan kas gminnych sprawia, że podmioty te nie są wstanie wykorzystać pomocy, jaką WFOŚiGW może udzielić. Zwykle barierą nie do pokonania jest wymóg częściowego samodzielnego finansowania inwestycji. Na tym tle bardzo dobrze wypadło Sławno, gdzie cała gmina jest już zwodociągowana. W ostatnich latach wykonano ponad 96,5 kilometra sieci i 1511 przyłączy. Powstały dwa ujęcia zdolne zaopatrzyć w czystą wodę nawet pięć gmin. Innym wkładem w ochronę środowiska naturalnego było wybudowanie 75 kilometrów sieci gazowej, z której korzysta 648 odbiorców indywidualnych i produkcyjnych. Ponadto na obszarze 1,66 hektara nakładem 1.566.000 złotych zbudowano w pełni ekologiczne i izolowane składowisko śmieci mogące służyć nawet 30 lat. Umiejętnie prowadzona polityka gospodarcza pozwoliła pozyskać z funduszu 1.241.000 złotych z czego połowa została już umorzona.


Lepiej raz zobaczyć niż sto razy usłyszeć. Ta gmina rzetelnie zasłużyła na wyróżnienie – powiedział Mieczysław Teodorczyk, który optował, by uroczystość wręczania statuetki Ekoglob odbyła się właśnie w Sławnie, a nie w stolicy województwa łódzkiego. Na zakończenie uroczystej sesji rada jednogłośnie przyjęła wniosek o nadanie honorowego obywatela gminy jej wójtowi, Tadeuszowi Wojciechowskiemu. Jest to wielki zaszczyt, którego się nie spodziewałem – powiedział wyróżniony. – Takie docenienie przez ludzi daje wielki bodziec do jeszcze intensywniejszej pracy.

POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę