" "
Agrolok_280518

Green IT

15 czerwca 2009
Green IT to tendencja w coraz większym stopniu kształtująca produkty i usługi informatyczne. Wyzwaniem dla dostawców jest dostarczenie rozwiązań stanowiących innowację zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym.
W kontekście Green IT oraz ochrony środowiska z reguły niewielką uwagę poświęca się segmentowi urządzeń i materiałów wykorzystywanych w najbliższym otoczeniu w domu i pracy. Zbyt mało jeszcze zwraca się na przykład uwagi na potencjalne korzyści płynące z wykorzystania energooszczędnych urządzeń biurowych. Tymczasem technologie energooszczędne pozwalają zarówno na oszczędności ekonomiczne jak też niwelują zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
W kontekście Green IT oraz ochrony środowiska z reguły niewielką uwagę poświęca się segmentowi urządzeń i materiałów wykorzystywanych w najbliższym otoczeniu w domu i pracy. Zbyt mało jeszcze zwraca się na przykład uwagi na potencjalne korzyści płynące z wykorzystania energooszczędnych urządzeń biurowych. Tymczasem technologie energooszczędne pozwalają zarówno na oszczędności ekonomiczne jak też niwelują zanieczyszczenie środowiska naturalnego
Przykładem oryginalnego rozwiązania, które plasuje się w tym trendzie, jest technologia QSU (Quick Start Up), stosowana przez japoński koncern Ricoh. Technologia ta umożliwia przejście urządzenia ze stanu czuwania do pełnej gotowości do pracy w bardzo krótkim czasie - poniżej 10 sekund. Jest to możliwe dzięki skróceniu czasu nagrzewania i jednoczesnym obniżeniu wymaganej temperatury utrwalania druku. W zespole utrwalania obrazu urządzenia Ricoh zastosowano bardzo cienkie ścianki wałka utrwalającego z podwójną grzałką w środku oraz specjalny typ tonera o niższych wymaganiach wysokości temperatury utrwalania (PxP Technology). QSU po raz pierwszy wykorzystano w wielofunkcyjnych cyfrowych kopiarkach serii Aficio 1035/1045.
Zastosowanie przez Ricoh w serii Aficio 1035/1045 technologii QSU zostało nagrodzone w 1999 r. nagrodą ,,Copier of the Future" przez Międzynarodową Agencję Energetyki. Technologia stosowana jest przez Ricoh z powodzeniem również w najnowszych urządzeniach np. MPC2550. To element szerokiej prośrodowiskowej polityki tego koncernu.
Obecnie technologia QSU wykorzystywana jest większości produktów Ricoh. Przykład technologii proekologicznej wprowadzonej przez japoński koncern wpisuje się w model innowacyjnej odpowiedzialności społecznej, bardzo nowoczesnej formuły w zarządzaniu relacjami firmy z otoczeniem społecznym i środowiskiem naturalnym. Potwierdzeniem spójnego, całościowego podejścia Ricoha jest zaliczenie tej firmy do grona najbardziej etycznych firm świata w tegorocznej edycji rankingu World's Most Ethical Companies, organizowanego przez Ethisphere Institute. Metodologia rankingu WME zawiera analizę kodeksów etycznych, historię naruszenia prawa, inwestycji w innowacyjne projekty i stabilny rozwój, działania przedsięwzięte w celu podniesienia integracji wewnątrz korporacji, badania nominacji ze strony kadry kierowniczej, konkurentów, dostawców i klientów, jak również współpracę z grupami konsumenckimi. ,,Ricoh udowadnia, że jest jednym ze światowych liderów w spełnianiu wysokich standardów etycznych, wyróżniając się na tle innych firm branżowych, szczególnie biorąc pod uwagę nieetyczne działania i decyzje biznesowe, o których każdego dnia informują media"- stwierdził Alex Brigham, Executive Director w Ethisphere Institute.
Produkt wnoszący pozytywny wkład w ochronę środowiska nie musi być zatem droższy a dodatkowo zapewnia oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii, materiałów eksploatacyjnych, czy wreszcie poprzez wydłużenie czasu życia urządzeń.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę