aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Green IT

15 czerwca 2009
Green IT to tendencja w coraz większym stopniu kształtująca produkty i usługi informatyczne. Wyzwaniem dla dostawców jest dostarczenie rozwiązań stanowiących innowację zarówno pod względem ekologicznym jak i ekonomicznym.
W kontekście Green IT oraz ochrony środowiska z reguły niewielką uwagę poświęca się segmentowi urządzeń i materiałów wykorzystywanych w najbliższym otoczeniu w domu i pracy. Zbyt mało jeszcze zwraca się na przykład uwagi na potencjalne korzyści płynące z wykorzystania energooszczędnych urządzeń biurowych. Tymczasem technologie energooszczędne pozwalają zarówno na oszczędności ekonomiczne jak też niwelują zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
W kontekście Green IT oraz ochrony środowiska z reguły niewielką uwagę poświęca się segmentowi urządzeń i materiałów wykorzystywanych w najbliższym otoczeniu w domu i pracy. Zbyt mało jeszcze zwraca się na przykład uwagi na potencjalne korzyści płynące z wykorzystania energooszczędnych urządzeń biurowych. Tymczasem technologie energooszczędne pozwalają zarówno na oszczędności ekonomiczne jak też niwelują zanieczyszczenie środowiska naturalnego
Przykładem oryginalnego rozwiązania, które plasuje się w tym trendzie, jest technologia QSU (Quick Start Up), stosowana przez japoński koncern Ricoh. Technologia ta umożliwia przejście urządzenia ze stanu czuwania do pełnej gotowości do pracy w bardzo krótkim czasie - poniżej 10 sekund. Jest to możliwe dzięki skróceniu czasu nagrzewania i jednoczesnym obniżeniu wymaganej temperatury utrwalania druku. W zespole utrwalania obrazu urządzenia Ricoh zastosowano bardzo cienkie ścianki wałka utrwalającego z podwójną grzałką w środku oraz specjalny typ tonera o niższych wymaganiach wysokości temperatury utrwalania (PxP Technology). QSU po raz pierwszy wykorzystano w wielofunkcyjnych cyfrowych kopiarkach serii Aficio 1035/1045.
Zastosowanie przez Ricoh w serii Aficio 1035/1045 technologii QSU zostało nagrodzone w 1999 r. nagrodą ,,Copier of the Future" przez Międzynarodową Agencję Energetyki. Technologia stosowana jest przez Ricoh z powodzeniem również w najnowszych urządzeniach np. MPC2550. To element szerokiej prośrodowiskowej polityki tego koncernu.
Obecnie technologia QSU wykorzystywana jest większości produktów Ricoh. Przykład technologii proekologicznej wprowadzonej przez japoński koncern wpisuje się w model innowacyjnej odpowiedzialności społecznej, bardzo nowoczesnej formuły w zarządzaniu relacjami firmy z otoczeniem społecznym i środowiskiem naturalnym. Potwierdzeniem spójnego, całościowego podejścia Ricoha jest zaliczenie tej firmy do grona najbardziej etycznych firm świata w tegorocznej edycji rankingu World's Most Ethical Companies, organizowanego przez Ethisphere Institute. Metodologia rankingu WME zawiera analizę kodeksów etycznych, historię naruszenia prawa, inwestycji w innowacyjne projekty i stabilny rozwój, działania przedsięwzięte w celu podniesienia integracji wewnątrz korporacji, badania nominacji ze strony kadry kierowniczej, konkurentów, dostawców i klientów, jak również współpracę z grupami konsumenckimi. ,,Ricoh udowadnia, że jest jednym ze światowych liderów w spełnianiu wysokich standardów etycznych, wyróżniając się na tle innych firm branżowych, szczególnie biorąc pod uwagę nieetyczne działania i decyzje biznesowe, o których każdego dnia informują media"- stwierdził Alex Brigham, Executive Director w Ethisphere Institute.
Produkt wnoszący pozytywny wkład w ochronę środowiska nie musi być zatem droższy a dodatkowo zapewnia oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii, materiałów eksploatacyjnych, czy wreszcie poprzez wydłużenie czasu życia urządzeń.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę