Targi_china_210519-750

Ile biokomponentów w biopaliwach?

10 lutego 2003

W razie wznowienia prac nad nową ustawą o biopaliwach Sejm powinien wprowadzić dolny i górny limit zawartości biokomponentów w biopaliwach oraz opracować standardy jakości biopaliw – poinformował Przemysław Rajewski ze Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów.

Zanim zostanie wprowadzona ustawa o biopaliwach, powinny być opracowane standardy jakościowe biopaliw. W Polsce te standardy – poza alkoholem etylowym – są nie określone – powiedział Rajewski.

W tym tygodniu w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad wetem prezydenta w sprawie ustawy o biopaliwach. Zawetowana ustawa przewiduje, że od 1 lipca 2003 r. wprowadzane do obrotu paliwa silnikowe będą musiały zawierać w ogólnej masie nie mniej niż 4,5% bioetanolu.

Według Rajewskiego, Sejm powinien zastanowić się nad przestawieniem komunikacji miejskiej na biopaliwa. (...) To jest o tyle proste, że mając ograniczony tabor komunikacyjny poruszający się na małym terenie i tankujący w jednym miejscu, dosyć łatwo jest zapewnić odpowiednią jakość biopaliwa, a z drugiej strony mieć kontrolę nad zużyciem silników – powiedział.

Dodał, że w pracach nad ustawą Sejm powinien się kierować tzw. kartą paliw, którą podpisały wszystkie organizacje samochodowe z całego świata i na podstawie której w poszczególnych regionach świata przygotowywane są normy paliwa (m.in. w zależności od wymogów ochrony środowiska).

Posłowie powinni zwrócić również uwagę na dostosowanie składu chemicznego biopaliw do norm unijnych. Zawetowana przez prezydenta ustawa o biopaliwach dopuszczała obrót tylko z biokomponentami produkowanymi w Polsce. Dyrektywa europejska zaś mówi, że żadne z krajów członkowskich unii nie może zabronić wprowadzenia do obrotu paliw sprowadzanych z zagranicy – powiedział.


POWIĄZANE

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tys...

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu...

Blisko 400 przedstawicieli najważniejszych podmiotów skupionych wokół polskiego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę