Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ile biokomponentów w biopaliwach?

10 lutego 2003

W razie wznowienia prac nad nową ustawą o biopaliwach Sejm powinien wprowadzić dolny i górny limit zawartości biokomponentów w biopaliwach oraz opracować standardy jakości biopaliw – poinformował Przemysław Rajewski ze Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów.

Zanim zostanie wprowadzona ustawa o biopaliwach, powinny być opracowane standardy jakościowe biopaliw. W Polsce te standardy – poza alkoholem etylowym – są nie określone – powiedział Rajewski.

W tym tygodniu w Sejmie ma się odbyć głosowanie nad wetem prezydenta w sprawie ustawy o biopaliwach. Zawetowana ustawa przewiduje, że od 1 lipca 2003 r. wprowadzane do obrotu paliwa silnikowe będą musiały zawierać w ogólnej masie nie mniej niż 4,5% bioetanolu.

Według Rajewskiego, Sejm powinien zastanowić się nad przestawieniem komunikacji miejskiej na biopaliwa. (...) To jest o tyle proste, że mając ograniczony tabor komunikacyjny poruszający się na małym terenie i tankujący w jednym miejscu, dosyć łatwo jest zapewnić odpowiednią jakość biopaliwa, a z drugiej strony mieć kontrolę nad zużyciem silników – powiedział.

Dodał, że w pracach nad ustawą Sejm powinien się kierować tzw. kartą paliw, którą podpisały wszystkie organizacje samochodowe z całego świata i na podstawie której w poszczególnych regionach świata przygotowywane są normy paliwa (m.in. w zależności od wymogów ochrony środowiska).

Posłowie powinni zwrócić również uwagę na dostosowanie składu chemicznego biopaliw do norm unijnych. Zawetowana przez prezydenta ustawa o biopaliwach dopuszczała obrót tylko z biokomponentami produkowanymi w Polsce. Dyrektywa europejska zaś mówi, że żadne z krajów członkowskich unii nie może zabronić wprowadzenia do obrotu paliw sprowadzanych z zagranicy – powiedział.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę