aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Innowacje dla klimatu

2 czerwca 2009
Innowacje w przemyśle są niezbędnym warunkiem skutecznej ochrony globalnego klimatu. Zgodnie z wynikami najnowszych badań międzynarodowych zespołów ekspertów, nie ma już wątpliwości, że zmiany klimatu przyniosą katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zdecydowanie ograniczona. Odpowiedzialność za jej wysoki poziom ponoszą między innymi różne sektory gospodarki, przede wszystkim energetyka (26%), transport (19%) i przemysł (13%).
Innowacjom, jako instrumentowi ochrony klimatu poświęcona była zorganizowana 28 maja przez Koalicję Klimatyczną konferencja ,,Innowacje w przemyśle a ochrona klimatu".  Prelegenci zgodzili się, że w Polsce instrumenty na rzecz wprowadzania innowacyjności w przedsiębiorstwach nie są skuteczne. Brak ich koordynacji na poziomie krajowym przekłada się na trudności w uzyskaniu pełnych informacji na temat ich dostępności. Wiele do życzenia pozostawia także stopień ich dopasowania do potrzeb typowych polskich przedsiębiorstw.
,,W Polsce wykorzystujemy zaledwie jeden unijny instrument wspierający innowacje w ochronie środowiska, jest to Life +, tymczasem Hiszpania korzysta ze 147 tego typu programów - podkreśla Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej, prezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego - Nic dziwnego, że pod względem innowacyjności Polska zajmuje 24 miejsce wśród krajów należących do Unii Europejskiej. Za nami jest już tylko Bułgaria, Rumunia i Łotwa. Tymczasem, bez innowacji nie będzie możliwa racjonalna i skuteczna ochrona klimatu."
Mimo że, poziom wpierania innowacji pozostawia wiele do życzenia, można wskazać przykłady dobrych praktyk, które przyczyniły się do obniżenia emisji w różnych sektorach gospodarki. Podczas konferencji zaprezentowano pierwszy w Polsce projekt redukcji emisji podtlenku azotu w zakładach azotowych Anwil, dzięki któremu emisja gazów cieplarnianych została obniżona o 700 000 ton CO2 eq rocznie. Niezwykle istotne są także wszelkie projekty ograniczające emisje z transportu, ze względu na fakt, że pozostanie on jedynym sektorem, z którego emisja będzie wzrastać. Należą do nich przede wszystkim: wprowadzanie nowoczesnych metod zarządzania transportem i produkcja środków transportu o zwiększonej efektywności energetycznej oraz
zasilanych ze źródeł alternatywnych w stosunku do ropy i węgla. Oczywistym jest, że innowacje służą nie tylko globalnemu klimatowi, ale przyczyniają się także do unowocześnienia i rozwoju przedsiębiorstw poprzez zwiększenie oszczędności i konkurencyjności, co ma szczególne znaczenie w okresie kryzysu.
,,Żeby poprawić efektywności instrumentów wspierających innowacyjność przedsiębiorstw, konieczne jest wzmocnienie presji na administrację poprzez pogłębienie współpracy między biznesem, nauką i sektorem pozarządowym." - mówi Zbigniew Karaczun.
Dobrym przykładem współdziałania między różnymi sektorami jest służąca wymianie poglądów i doświadczeń zorganizowana przez Koalicję Klimatyczną konferencja ,,Innowacje w przemyśle a ochrona klimatu".
Członkami Koalicji Klimatycznej są: Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej Zielona Akcja, Fundacja Ekologiczna Arka, Greenpeace Polska, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Klub Gaja, Liga Ochrony Przyrody, Polska Zielona Sieć, Polski Klub Ekologiczny Okręg Dolnośląski, Polski Klub Ekologiczny Okręg Górnośląski, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, Polski Klub Ekologiczny Okręg Wielkopolski, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Społeczny Instytut Ekologiczny, WWF Polska, Zielone
Mazowsze.
Misją Koalicji Klimatycznej jest wspólne działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska.

POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę