Izba Ekologii pomaga gminom w inwestycjach ekologicznych

22 stycznia 2004

Eksperci Polskiej Izby Ekologii (PIE) pomagają samorządom w przygotowaniu i realizacji inwestycji ekologicznych oraz pozyskaniu na nie unijnego dofinansowania. W środę PIE podpisała umowę w tej sprawie z władzami Knurowa na Śląsku.

Wcześniej eksperci Izby zaangażowali się już w innych śląskich gminach: Zabrzu, Mysłowicach, Gierałtowicach, Piekarach Śląskich i Będzinie oraz w Alwerni i Nowym Targu w Małopolsce, a także w Kietrzu na Opolszczyznie. PIE chce współpracować z gminami z całej Polski. Oprócz centrali w Katowicach, ma już oddział w Poznaniu i uruchamia drugi w Stalowej Woli.

Rzecznik PIE Zbigniew Engiel podkreślił, że prace ekspertów Izby na rzecz miast i gmin są świadczone bezpłatnie, w ramach wypełniania statutowych celów tej organizacji, skupiającej 165 instytucji i firm z całej Polski, specjalizujących się w ochronie środowiska.

PIE rozpoczęła współpracę z gminami w 2002 roku, kiedy zawarto pierwszą umowę. W ubiegłym roku podpisano następne porozumienia. W założeniu współpraca miała mieć charakter informacyjny, ale szybko rozszerzono jej zakres.

Gminy mogą liczyć na pomoc w gospodarce wodno-ściekowej, gospodarce odpadami oraz ochronie powietrza, szczególnie chodzi o likwidowanie tzw. niskiej emisji, pochodzącej z domowych palenisk. Te projekty mogą liczyć na dofinansowanie z funduszy unijnych.

Następnym krokiem po zawarciu porozumienia jest określenie potrzeb danej gminy i opracowanie szczegółowego harmonogramu działań. Eksperci badają też specyfikę gminy, dostosowując do niej preferowane technologie. Np. skanalizowanie terenów objętych szkodami górniczymi wymaga dodatkowych ustaleń, odpowiednich technologii i wyższych nakładów.

"Spotkania ekspertów z mieszkańcami gmin sprzyjają upowszechnieniu zagadnień proekologicznych i mają olbrzymie znaczenie edukacyjne" - uważa szef Rady Izby, senator Adam Graczyński.

W jego ocenie, wspólne działania mogą pomóc gminom w rzetelnym i terminowym przygotowaniu wniosków o fundusze unijne, a jednocześnie stanowią nową jakość współpracy organizacji pozarządowych z samorządami.

PIE powstała jesienią 2000 roku. W ocenie przedstawicieli Izby, po wejściu Polski do UE zapotrzebowanie na usługi eksperckie w zakresie ekologii znacząco wzrośnie, także wśród samorządów.


POWIĄZANE

- Festyn "Barwy lata, dary jesieni" i "Krajowe Dożynki Ekologiczne" w Przysieku ...

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu warto...

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę