aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak uprawiać wierzbę energetyczną?

26 lutego 2003

Produkcja wierzby energetycznej w dobie upowszechniania energii odnawialnej, a jednocześnie dużego bezrobocia na obszarach wiejskich może stać się źródłem utrzymania. 

Jedną z roślin energetycznych, oprócz traw wieloletnich i ślazowca pensylwańskiego jest wierzba krzewiasta. Dobrym stanowiskiem pod plantacje wierzb krzewiastych są gleby klasy IIIa i IIIb, również mady i gleby okresowo wilgotne. Nadają się też gleby słabsze, pod warunkiem, że będą nawadniane i nawożone, np. osadami ściekowymi. W roku poprzedzającym sadzenie wierzby należy zniszczyć chwasty wieloletnie: perz, ostrożeń, powój. Na chwasty należy stosować, najlepiej w pełnej wegetacji, Rundop w dawce 4-8 litrów na hektar i po kilku tygodniach  glebę zaorać (podorywka lub bronowanie). Na zimę należy wykonać orkę na głębokość 40 cm. Wiosną starannie zabronować, co ułatwi sadzenie zrzezów (odcinków pędów jedno lub dwuletnich długości 25 cm).

Do uprawy z wierzb krzewiastych najlepiej nadaje się Salix viminalis – wierzba konopianka i jej międzygatunkowe krzyżówki. Dobre formy powinny rozmnażać się wegetatywnie, szybko rosnąć, być odporne na szkodniki i mróz. Rozmnażanie wierzb krzewiastych odbywa się przez sadzenie zrzezów. Zrzezy sadzi się wiosną, przy dużej wilgotności gleby, w zagęszczeniu 40 tys. szt./ha (0,75 x 0,33 m). Pojawianie się pędów następuje szybko. Po 2-3 tygodniach można określić te sadzonki, które się przyjęły i ewentualnie uzupełnić ubytki.

W pierwszym roku uprawy należy starannie niszczyć chwasty. Po sadzeniu wierzby należy zastosować herbicydy doglebowe: Azotop, w dawce 1,5-2,5 kg/ha lub Bladex 50WP w dawce 2-5 kg/ha. W okresie wegetacji wymagane jest dwukrotne spulchnianie międzyrzędzi dla zniszczenia chwastów. Należy pobrać próbki glebowe dla określenia zawartości mikro i makroelementów. Nawożenie mineralne NPK zastosować w proporcji 30:10:30 kg/ha. W pierwszym roku uprawy pędy wycinamy w okresie zimowym.

W drugim roku uprawy należy nawozić intensywnie NPK 80:30:80 kg/ha. W tym czasie składniki pokarmowe są intensywnie wykorzystywane na tworzenie dużej liczby pędów, liści i korzeni.

W trzecim roku i dalszych latach uprawy trzeba zastosować nawozy NPK w ilości odpowiednio 80:30: 80 kg/ha. Z uwagi na to, że liście opadły i utworzyły ściółkę zapotrzebowanie na nawóz może być nieco niższe. Drewno pozyskuje się zwykle po dwóch latach uprawy w cyklach jednorocznych, dwuletnich i trzyletnich. Po ścięciu pędów tuż nad powierzchnią gleby, na wiosnę karpy wypuszczą nowe łodygi, które można eksploatować w powyższym cyklu zbioru. Produkcję na plantacji wierzb krzewiastych należy prowadzić przez 20-25 lat. Zrzezy powinny być przechowywane w pomieszczeniach chłodnych i wilgotnych. Należy je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem i wiatrem. 

Sadzonki można kupić w Instytutach Hodowli Roślin i Nasiennictwa. Warto również skontaktować się z miejscowym ODR.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę