KGHM zainwestuje w biodiesla

27 listopada 2002

W grudniu bieżącego roku zapadnie ostateczna decyzja o kształcie inwestycji KGHM na rynku biopaliw. Jeśli Zarząd Polskiej Miedzi podejmie w tej sprawie pozytywną decyzję, rozpoczęcie  inwestycji  jest planowane na 2003 rok, tak by produkcja biodiesla ruszyła ze zbiorów rzepaku w 2004 r.

Projekt KGHM zakłada budowę, kosztem około 100 mln zł. kompleksowej instalacji produkcji estru metylowego, tłoczni, instalacji transestryfikacji oleju rzepakowego oraz instalacji do destylacji gliceryny. Przygotowane są także umowy z instytucjonalnymi odbiorcami biodiesla oraz produktów ubocznych powstających podczas procesu technologicznego – śruty i gliceryny. Budowa będzie, według założeń, trwała kilkanaście miesięcy. Po jej zakończeniu inwestycja powinna dawać od 40 do 70 tys. ton estru rocznie.

Partnerem Polskiej Miedzi w pilotażowym projekcie produkcji i dystrybucji ekopaliw ma być Rafineria Gdańska, która w sierpniu tego roku podpisała z KGHM list intencyjny w tej sprawie. Spółka analizowała miejsce pod budowę agrorafinerii i na lokalizację, jak dotychczas najlepszy wydaję się być Głogów. Atutem w tym przypadku jest bliskość Odry , która będzie doskonałą drogą ułatwiająca transport. Spółka dokonała także rozpoznania w dolnośląskich gminach, co do dostępności surowca oraz możliwości jego magazynowania.

Korzyści jakie ma odnieść miedziowy koncern z tej inwestycji, to między innymi oszczędności wynikające z częściowego zastąpienia oleju napędowego stosowanego obecnie w kopalniach estrem metylowym rzepaku. W grupie KGHM, w ciągu roku zużywanych jest około 30 tys. ton oleju napędowego.

KGHM liczy na to, że projekt uzyska dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dotacje z funduszy unijnych przeznaczonych na ochronę środowiska.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę