aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kłopoty z wykorzystaniem środków z ISPA

30 kwietnia 2003

Polska ma kłopoty z wykorzystaniem środków unijnego programu ISPA przeznaczonego na ochronę środowiska. Łączna wysokość kwot wypłaconych z tego funduszu stanowiła około 0,15 proc. przyznanej Polsce pomocy – wynika z przedstawionego 29 kwietnia raportu NIK.

ISPA jest programem finansowej pomocy UE dla krajów starających się o akcesję do Unii. Ma na celu udzielenie w latach 2000-2006 pomocy finansowej w wysokości ponad 1 miliarda euro rocznie w celu osiągnięcia standardów unijnych w dziedzinie ochrony środowiska i transportu.

W ramach tej pomocy Polska może otrzymać co roku od około 156 do prawie 200 mln euro.

Kontrola NIK wykazała, że w latach 2000-2002 Komisja Europejska zdecydowała, że może przyznać Polsce z funduszu ISPA 575 mln euro na realizację 23 projektów z dziedziny ochrony środowiska. Jednak do końca czerwca 2002 r. tytułem zaliczek faktycznie przekazano do Polski z tej kwoty prawie 27,7 mln euro na realizację 11 projektów. Wydano znacznie mniej. NIK ustaliła, że ostatecznie tylko 0,15 proc. przyznanej Polsce kwoty 575 mln euro trafiło do wykonawców projektu.

Kontrolerzy uważają, że przyczyną opóźnień są m.in. braki organizacyjne i kadrowe w jednostkach odpowiedzialnych za wdrożenie programu ISPA, wielomiesięczne negocjacje i przewlekłe weryfikowanie dokumentów.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę