aaa_TSW_2023
CTR_2023

Kolejny gracz na rynku biopaliw

27 sierpnia 2002

Na polskim rynku biopaliwowym pojawił się kolejny gracz - firma Bioneco, która chce uruchomić produkcję estrów metylowych wielkości 60 tys. ton rocznie.

Bioneco z Krakowa chce uruchomić wytwórnię estrów metylowych. Firma finalizuje transakcję zakupu zakładów tłuszczowych w Trzebini i szuka partnerów do realizacji projektu. Stara się skusić m.in. rafinerie Trzebinia i Czechowice oraz KGHM Metale. Na budowę instalacji produkcyjnej spółka przeznaczy 10 mln EUR (ponad 40 mln zł). Spółka została zarejestrowana, ale jej kapitał zakładowy jest jeszcze niewielki.

Mamy już zgodę na budowę instalacji. Liczymy także na wsparcie finansowe z proekologicznych funduszy – mówi Rafał Kudelski, właściciel firmy Bioneco – Czekamy, aż wejdzie w życie ustawa o organizacji rynku ekopaliw ciekłych, a przede wszystkim na to, jaki ostatecznie przybierze ona kształt. Wówczas przewiduję podwyższenie kapitału Bioneco. Szukam obecnie partnerów, a nasza lokalizacja w Zakładach Przemysłu Tłuszczowego w Trzebini, należących dawniej do Unilevera, daje naturalną możliwość współpracy z Rafinerią Trzebinia i Rafinerią Czechowice. 
Zakłady Przemysłu Tłuszczowego w Trzebini nie są jeszcze własnością Bioneco. Ze sfinalizowaniem transakcji ich zakupu Bioneco chce zaczekać aż do momentu uchwalenia ustawy o biopaliwach.

Jedynie w Rafinerii Czechowice potwierdzono, że firma prowadzi rozmowy z Bioneco. Rozmawiamy z wieloma firmami, w tym także z Bioneco. Również planujemy uruchomienie produkcji estrów metylowych na swoim terenie w ilości 50 tys. ton rocznie. Nie wiemy jeszcze, czy sami będziemy inwestować czy też we współpracy z innymi firmami – mówi Marek Lesisz, członek zarządu Rafinerii Czechowice.

Projekt ustawy o biopaliwach zakłada, że po 1 styczna 2006 r. produkcja estrów metylowych w Polsce na potrzeby krajowe wynosić będzie 400 tys. ton rocznie, a w 2010 r.800 tys. ton. Wartość tego rynku łącznie z bioetanolem w 2006 r. ma wynieść 140 mln USD (ponad 570 mln zł). W kolejnych latach będzie szybko rosła.


POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę