Koncesje na biopaliwa to duża afera

6 stycznia 2003

Zdaniem Bronisława Komorowskiego (PO) ustawa o biopaliwach – ze względu na koncesje dla producentów – jest aferą większą niż rzekoma afera z panem Rywinem, bo to są dużo większe pieniądze niż 17,5 mln dolarów.

Komorowski, który uczestniczył w niedzielę w programie "Salon Polityczny" Trójki, zarzucił koalicji, że koncesje to ulubiony sposób działania wszystkich rządów centro-lewicowych.

Za tym stoją decyzje urzędnicze, grupy przyjaciół. Cała sprawa właśnie ze względu na koncesje jest aferą większą niż rzekoma afera z panem Rywinem(...) Tylko za tym stoi kilkudziesięciu facetów związanych z układem władzy, którzy już kupili gorzelnie, już kupili odpowiednie ilości hektarów pod zasianie rzepaku. I się z tym nawet z tym nie kryją – powiedział.

Zbigniew Kuźmiuk (PSL) oświadczył, że "zasadniczym fragmentem tej ustawy z punktu widzenia interesu polskich rolników są właśnie umowy kontraktacyjne. – Przyszli przetwórcy mają je podpisywać, jeżeli chcą uzyskać koncesje na wytwarzanie biopaliwa. Na produkcji koncesjonowanej oparty jest bowiem pomysł.

Odpierając zarzuty Komorowskiego, przekonywał, że gorzelnie są w Polsce prywatyzowane od 1990 r. Kto mógł przewidzieć z kupujących wtedy, że za 12 lat zostanie przyjęty taki projekt ustawy.

Wokół tej ustawy powstały nieprawdopodobne emocje. Ponad rok sprowadzaliśmy z Czech masowo biopaliwo identyczne, jak proponuje to ustawa. I nikomu to nie przeszkadzało. Dopiero pan minister Belka wysokim zaporowym cłem zniechęcił do importu. Teraz nagle okazuje się, że będą psuły się silniki – powiedział Kuźmiuk.

Kuźmiuk wyraził nadzieję, że ewentualne weto prezydenta zostanie w Sejmie odrzucone.

Gorzej by było, gdyby prezydent zdecydował się skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo wtedy spowolni to proces wprowadzania jej w życie – powiedział Kuźmiuk.


POWIĄZANE

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w ce...

Wydaje się, że rolnictwo ekologiczne w Polsce skazane jest na walkę o przetrwani...

W Krakowie 20-22 maja w Międzynarodowym Centrum Targowo- Kongresowym EXPO Polska...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę