Targi_china_210519-750

Koncesje na biopaliwa to duża afera

6 stycznia 2003

Zdaniem Bronisława Komorowskiego (PO) ustawa o biopaliwach – ze względu na koncesje dla producentów – jest aferą większą niż rzekoma afera z panem Rywinem, bo to są dużo większe pieniądze niż 17,5 mln dolarów.

Komorowski, który uczestniczył w niedzielę w programie "Salon Polityczny" Trójki, zarzucił koalicji, że koncesje to ulubiony sposób działania wszystkich rządów centro-lewicowych.

Za tym stoją decyzje urzędnicze, grupy przyjaciół. Cała sprawa właśnie ze względu na koncesje jest aferą większą niż rzekoma afera z panem Rywinem(...) Tylko za tym stoi kilkudziesięciu facetów związanych z układem władzy, którzy już kupili gorzelnie, już kupili odpowiednie ilości hektarów pod zasianie rzepaku. I się z tym nawet z tym nie kryją – powiedział.

Zbigniew Kuźmiuk (PSL) oświadczył, że "zasadniczym fragmentem tej ustawy z punktu widzenia interesu polskich rolników są właśnie umowy kontraktacyjne. – Przyszli przetwórcy mają je podpisywać, jeżeli chcą uzyskać koncesje na wytwarzanie biopaliwa. Na produkcji koncesjonowanej oparty jest bowiem pomysł.

Odpierając zarzuty Komorowskiego, przekonywał, że gorzelnie są w Polsce prywatyzowane od 1990 r. Kto mógł przewidzieć z kupujących wtedy, że za 12 lat zostanie przyjęty taki projekt ustawy.

Wokół tej ustawy powstały nieprawdopodobne emocje. Ponad rok sprowadzaliśmy z Czech masowo biopaliwo identyczne, jak proponuje to ustawa. I nikomu to nie przeszkadzało. Dopiero pan minister Belka wysokim zaporowym cłem zniechęcił do importu. Teraz nagle okazuje się, że będą psuły się silniki – powiedział Kuźmiuk.

Kuźmiuk wyraził nadzieję, że ewentualne weto prezydenta zostanie w Sejmie odrzucone.

Gorzej by było, gdyby prezydent zdecydował się skierować tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, bo wtedy spowolni to proces wprowadzania jej w życie – powiedział Kuźmiuk.


POWIĄZANE

W dniu 11 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Kongres Rolnictwa i Żywności...

W minionym tygodniu Copa i Cogeca wybrały nowe prezydium grupy roboczej „Rolnict...

26 kwietnia 2019 r. samorząd rolniczy przekazał uwagi do projektu rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę