KPK informuje o europejskiej inicjatywie budynków efektywnych energetycznie

22 czerwca 2010
Podczas forum dyskusyjnego ,,Europejska Inicjatywa Budynków Efektywnych Energetycznie (EeB) - polska perspektywa" zaprezentowany zostanie naukowcom sposób finansowania badań w 7. Programie Ramowym (7PR). Ostatni z cyklu Dni Informacyjnych COOPERATION organizują 25 czerwca w Warszawie Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) wraz z Krajowym Punktem Łącznikowym EeB, Instytutem Techniki Budowlanej (ITB) i Polską Platformą Technologiczną Budownictwa.
Jaki kształt mają międzynarodowe i narodowe inicjatywy B+R w obszarze efektywności energetycznej budynków? Jak można zmobilizować polski potencjału badawczo-rozwojowy w obszarze budynków energooszczędnych? Jak stymulować współpracę pomiędzy instytucjami z różnych obszarów: wyższych uczelni, ośrodków naukowo-badawczych, dużych oraz małych i średnich firm, a także administracji publicznej? - na te pytania odpowiedzą eksperci zgromadzeni wokół inicjatywy KPK.
Długofalowym celem forum jest dyskusja nad możliwościami realizacji strategii EeB w warunkach polskich. Drugim jest przedstawienie możliwości udziału zespołów polskich w projektach przygotowywanych do najbliższych konkursów EeB.
Badania prowadzone w Polsce w kontekście energetycznej efektywności budynków omówią uczestnicy sesji prowadzonej przez dyrektora KPK Andrzeja Siemaszko i  Elżbietę Syrdę prezes ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku. Z wykładem wystąpi Frederic Gouarderes z Komisji Europejskiej, który omówi zadania priorytet NMP i inicjatywy EeB w nadchodzącym roku. Rolę stowarzyszenia E2B w inicjatywie EeB omówi Juliusz Żach z KPŁ EeB, a zagadnienia istotne dla Polski w ramach tematyki EeB wyliczy dr hab. inż. Henryk Nowak z Politechniki Wrocławskiej. Krajowy Projekt Strategiczny Budownictwa Energooszczędnego zaprezentują Stanisław Mańkowski i Robert Deryło z ITB.
Perspektywy badań - polskie specjalności oraz możliwość wykorzystania środków krajowych i zagranicznych będą tematem panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli organów rządowych, samorządów, wiodących instytucji i organizacji związanych z EeB.
Polskie sukcesy w pierwszych konkursach EeB pokaże podczas drugiej sesji wykładowej Jarosław Piekarski z KPK. O najbliższych konkurach w ramach programów pracy Technologie informacyjne i komunikacyjne", ,,Nanonauki, nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne", ,,Energia", ,,Środowisko" na rok 2011 powie Juliusz Żach. Oferty współpracy dla polskich jednostek przedstawione w trakcie spotkania brokerskiego w Walencji zaprezentuje Paweł Poneta z Mostostalu Warszawa.
Uczestnicy spotkania będą mogli podzielić się informacjami o swoich sukcesach i doświadczeniach w realizacji projektów europejskich, zaproponować oferty współpracy i przedyskutować wnioski na przyszłość płynące z dyskusji podczas Dni Informacyjnych KPK.
Jak powiedziała PAP dyrektor Anna Pytko, choć rejestracja została już zakończona, w forum może wziąć udział każdy zainteresowany jego tematyką naukowiec.
Organizator zapewnia broszury informacyjne i możliwość bezpośrednich dyskusji z ekspertami (przerwę kawową). Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się w godz. 10.30 - 15.00 w nowym budynku Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN przy ul. Pawińskiego 5B w Warszawie. KOL
Źródło:PAP - Nauka w Polsce,bszPOWIĄZANE

- Festyn "Barwy lata, dary jesieni" i "Krajowe Dożynki Ekologiczne" w Przysieku ...

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu warto...

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę