aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kto weźmie pieniądze z Funduszu na zieloną energię

4 stycznia 2010
Zamiast 750 mln zł, na inwestycje w odnawialne źródła energii pójdzie  pięć razy mniej pieniędzy. Wśród siedmiu projektów nie ma ani jednej  biogazowni, choć rząd zapewnia, iż są priorytetem.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozstrzygnął  po ośmiu miesiącach konkurs o pożyczki dla inwestycji w odnawialne  źródła energii. Startowało 61 projektów opiewających na ponad 1 mld  zł, ale na końcowej liście znalazło się tylko siedem z nich, którym  zostanie przyznane zaledwie 157 mln zł. - Pierwsza edycja konkursowa  wykazała, że na rynku nie ma wielu dojrzałych projektów tego typu  inwestycji. Prawdopodobnie dało znać spowolnienie gospodarcze, co  przełożyło się na brak zdolności kredytowych wnioskodawców - komentuje  Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW. Preferencyjne pożyczki dostanie  sześć inwestycji w farmy wiatrowe i jedna elektrownia wodna.
Najwięcej projektów - 20 - odrzucono, ponieważ firmy nie przesłały wymaganych dokumentów uzupełniających. Kolejne 17 uzyskało negatywną  ocenę finansową, dwa - złą ocenę merytoryczną. Firmy rezygnowały też  same, wśród nich DGA Energia. - Nie mieliśmy wybranej i uzgodnionej  technologii produkcji biogazu. W najbliższym czasie DGA i spółki z nią  związane planują składać wnioski o dofinansowanie ze środków  europejskich. Nie wykluczamy również aplikacji do NFOŚiGW. Niepokoi  nas jednak fakt, że z zakwalifikowanych wniosków żaden nie dotyczył  budowy biogazowi - mówi Antoni Michalski z DGA Energia.
Jednym z powodów tak słabych wyników pierwszego konkursu jest też  fakt, że NFOŚiGW chciał jak najszybciej go zakończyć i ogłosićdrugi  nabór wniosków. Fundusz już od lipca zapowiadał, że w tym roku ogłosi  drugi konkurs na odnawialne źródła energii, ale nie mógł tego zrobić  dopóki nie upora się z wnioskami kwietniowymi. Dlatego konkurs  zakończono, choć część firm nie zdążyła złożyć wszystkich dokumentów.
- W konkursie wyłoniono pakiet projektów gotowych do realizacji. A  kolejna szansa dla inwestorów już od stycznia nowego roku - dodaje  Witold Maziarz.
Z początkiem stycznia rozpoczyna kolejny nabór wniosków na pożyczki  dla odnawialnych źródeł energii. Do wzięcia jest 500 mln zł. Mimo  porażki pierwszego konkursu fundusz nie zamierza tym razem zmieniać  kryteriów. Zaznacza, że priorytetem powinno być wykorzystanie przez  
Polskę funduszy unijnych i dlatego pożyczki krajowe nie muszą szybko  zostać rozdane.
- Środki krajowe w ramach subfunduszu opłat obowiązkowych i kar mogą być wykorzystywane równolegle lub po wyczerpaniu alokacji unijnego  wsparcia - twierdzi Witold Maziarz.
Jeśli jednak fundusz nie wyda pieniędzy zarezerwowanych teraz na  odnawialne źródła energii, to z pewnością sięgną po nie samorządy. Z  kar za zbyt małą produkcję zielonej energii, które trafiają na  oddzielne konto w NFOŚiGW, tzw. subfundusz, uzbierało się ponad 1,2  
mld zł. Te pieniądze powinny trafić na nowe inwestycje w tej branży.Prawdopodobnie jednak los tych pieniędzy będzie podobny jak miliarda  złotych z subfunduszu wrakowego. Miał on zasilić recykling aut, a  ostatecznie został wydany na pożyczki na projekty wodno-kanalizacyjne  i organizację konferencji klimatycznej w Poznaniu w 2008 r. NFOŚiGW  
zapewnia, że jeśli tak się stanie, to pieniądze będą tylko  ,,pożyczone", a potem zostaną zwrócone. Pożyczki są jednak udzielane  na 15 lat i po pewnym czasie mogą zostać umorzone.
Na wolne wydawanie środków przez NFOŚiGW zwróciła uwagę dwa latatemu  
NIK. W efekcie prawo ochrony środowiska zostało w tym roku zmienione,  by pieniądze z subfunduszy można było przeznaczyć na inne cele.  NFOŚiGW planuje w tym roku wydać 6 mld zł, ale po porażce tego  konkursu może to być trudne.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę