aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Łużniankę zatruły ścieki z mleczarni

19 lipca 2005
Przedostanie się do wody ścieków z oczyszczalni przy Zakładzie Mleczarskim w Łużnej było prawdopodobnie przyczyną zatrucia potoku Łużnianka, w którym padło kilka tysięcy ryb. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, stwierdziwszy wadliwe działanie urządzeń, nakazał wyłączenie oczyszczalni. W najbliższym czasie przeprowadzona zostanie kontrola przydomowych szamb. Ich nieszczelność, zdaniem inspektorów, może być także przyczyną podtruwania potoku.

Jerzy Gazda jest jednym z mieszkańców przekonanych, że to mleczarnia zatruła potok. Znalazł on rurę wystającą ze skarpy pod oczyszczalnią. Po odkręceniu zaworu do potoku popłynęły ścieki.

Prezes i pracownicy spółdzielni mleczarskiej twierdzą jednak, że zaworu nikt ostatnio nie odkręcał. Wyjaśniono nam, że rura w skarpie służy do przedmuchiwania kolektora ściekowego, ale tylko w zimie, gdy kolektor zamarznie. Którędy faktycznie ścieki przedostały się do wody - wykaże dochodzenie prokuratorskie. Pracownicy Inspektoratu Ochrony Środowiska skontrolowali zakład.

Inspektorzy podejrzewają, że potok jest zatruwany także ściekami z gospodarstw domowych, dlatego zalecili wójtowi przeprowadzenie kontroli szamb. Oczyszczalnię przy mleczarni wyłączono z eksploatacji. Ścieki będą gromadzone w pojemnikach i wywożone do oczyszczalni w Gorlicach.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę