MS: ponad 100 mln euro na środowisko z norweskich funduszy

23 października 2009
Polska wykorzystała 90 procent środków przeznaczonych na ochronę środowiska z norweskich funduszy na lata 2004-2009. Ponad 100 mln euro wyniosła wartość umów podpisanych do końca września - poinformował w czwartek na konferencji prasowej wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Polska rozmawia z Norwegią na temat wydłużenia pomocy.
Norwegia jest głównym fundatorem Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2004-2009. Pozostałymi darczyńcami są Islandia i Lichtenstein. Pieniądze są przeznaczone na rozwój społeczno-gospodarczy nowych państw członkowskich UE.
"Na lata 2004-2009 piętnaście nowych państw członkowskich Unii Europejskiej otrzymało do wykorzystania 1,3 mld euro, z których dofinansowano 1250 projektów i funduszy" - powiedział na czwartkowej konferencji Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Enok Nygaard. Z tej kwoty Polska mogła wykorzystać 533,31 mln euro. Jak podkreślił Nygaard, jedna czwarta wszystkich środków była przyznana na ochronę środowiska. Na polskie projekty środowiskowe w ramach funduszy przeznaczono 112 mln euro.
"Łączna liczba projektów realizowanych przez wszystkie kraje uczestniczące w programie wynosi 325, z tego Polska realizuje 163. Darczyńcy uważają Polskę za kraj najlepiej wdrażający granty, a Ministerstwo Środowiska zostało wyróżnione jako najlepsza instytucja pośrednicząca w Polsce" - poinformował Gawłowski. Podkreślił też zaangażowanie samorządów.
Najwięcej zatwierdzonych projektów dotyczyło redukcji zanieczyszczeń i wspierania odnawialnych źródeł energii
"Łącznie dla trzech naborów wartość umów podpisanych do 30 września to 100 mln 408 tys. euro; poziom kontraktacji wynosi 90 proc. Łączna wartość zaakceptowanych wniosków o płatność to 41 mln 676 tyrs euro, czyli 37 proc. dostępnych środków" - wymienił Gawłowski. Najwięcej zatwierdzonych projektów (124) dotyczyło redukcji zanieczyszczeń i wspierania odnawialnych źródeł energii; przyznano im granty o łącznej wartości ok. 61,4 mln euro.
Z kolei ambasador Nygaard zauważył, że nadmierne zużycie energii w budynkach użyteczności publicznej stanowi w Polsce "wielkie obciążenie" dla środowiska i finansów publicznych. "Środki z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego przeznaczone zostały na termomodernizację i unowocześnienie systemów grzewczych w ponad 300 polskich szkołach i szpitalach" - zaznaczył. Dodał, że oszczędności w zużyciu energii w termoizolowanych budynkach mogą przekroczyć 50 proc.
Gawłowski podkreślił, że norweskie pieniądze nie są jedynym źródłem finansowania tego rodzaju projektów w Polsce. "Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2008 roku ogłosił nabór na dofinansowanie projektów związanych z termomodernizacją obiektów publicznych; wsparcie otrzymało ok. 60 wniosków" - powiedział.
Środki z norweskich funduszy wsparły też organizacje pozarządowe i projekty badawcze dotyczące bioróżnorodności
Również tym roku fundusz ogłosił konkurs finansowany z środków unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. "Do dyspozycji beneficjenci mieli 166 mln euro; zgłosiło się ich na łączną kwotę 2 mld 300 mln zł" - podał Gawłowski. Zaakceptowanych zostało ok. 30 projektów, a aż 60 jest na liście rezerwowej, dlatego resort środowiska wraz z ministerstwem rozwoju regionalnego i gospodarki zastanawiają się, skąd można przesunąć środki, żeby zrealizować rezerwowe projekty. "Oznaczałoby to, że tylko z tego programu ponad 1000 obiektów publicznych na terenie Polski byłoby poddanych termomodernizacji" - zapowiedział wiceminister.
Środki z norweskich funduszy wsparły też organizacje pozarządowe i projekty badawcze dotyczące bioróżnorodności.
Polska stara się, aby pomoc Norwegii była kontynuowana. "Negocjacje dotyczące nowych okresów udzielania grantów wciąż się toczą. Jesteśmy zainteresowani tym, żeby jak najszybciej je zakończyć" - powiedział norweski ambasador.


POWIĄZANE

Do udziału w konkursie zapraszamy rolników ekologicznych z województwa dolnośląs...

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia z dostawą do domu, który z...

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwyci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę