aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nagrody Ekologiczne "Poznaj świat" przyznane

16 października 2002

Koncern Chemiczny Bayer, International Paper Kwidzyn i PKN Orlen otrzymały we wtorek Nagrodę Ekologiczną magazynu "Poznaj świat". Nagrodę specjalną dostał minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz.

Niewiele jest na świecie firm, które tak dużo zrobiły dla ekologii. Bayer Polska prowadzi zajęcia edukacyjne dla młodzieży i studentów, organizuje sesje naukowe. Założywszy fundusz stypendialny organizuje dla studentów praktyki w zakładach w Niemczech, gdzie mogą poznać najnowocześniejsze technologie – uzasadniał przedstawiciel redakcji podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, wręczając statuetkę kuli ziemskiej pod parasolem, na którym umieszczono znak graficzny laureata.

Firma International Paper Kwidzyn została uhonorowana za to, że podczas gdy "produkcja rośnie, wskaźniki zużycia wody i emisji pyłów maleją". Fabryka wykorzystuje duże ilości makulatury do produkcji papieru gazetowego i zużywa niewiele chloru do bielenia celulozy. Ponadto zakładowa elektrociepłownia zastąpiła w Kwidzyniu wiele małych, mocno dymiących kotłowni.

Polski Koncern Naftowy Orlen kapituła nagrody wyróżniła za produkcję zawierającego bardzo niewiele siarki paliwa dla autobusów miejskich, co znacznie obniżyło emisję dwutlenku siarki w spalinach.

Szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz otrzymał nagrodę specjalną za "niekonwencjonalny i niekoniunkturalny, przyjazny stosunek do środowiska"; za cykl artykułów w "Poznaj świat" o polskich parkach narodowych. Przypomniano, że gdy Cimoszewicz był premierem, rząd powiększył obszar Białowieskiego Parku Narodowego. To pierwsze nagrody od czasów szkolnych, gdy dostawałem nagrody za dobre świadectwa – powiedział. Dodał, że ochrona środowiska wymaga wrażliwości na co dzień.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę