" "
Agrolok_280518

Największa w kraju inicjatywa ekologiczna

2 września 2003

Wczoraj zakończono budowę 228 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Gruta. Była to największa inwestycja ekologiczna tego typu w skali kraju, współfinansowana ze środków SAPARD.

W wyniku przetargu ogłoszonego przez wójta gminy wykonawcą inwestycji był Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Mirosława Rychlika z Bydgoszczy. Budowę rozpoczęto na początku czerwca. Zamontowane oczyszczalnie to urządzenia z tworzyw sztucznych typu Biopan. Proces oczyszczania przebiega w czterokomorowym zbiorniku z mechanicznym napowietrzaniem ścieków. Oczyszczone odpady płynne są odprowadzane do ścieków wodnych lub gleby. 

Zamontowaliśmy przy zagrodach rodzinnych 218. oczyszczalni o przepustowości dobowej od niemal jednego do półtora metra sześciennego ścieków na dobę. Przy komunalnych budynkach wielorodzinnych urządzenia oczyszczające są większe - od ponad dwóch do dziewięciu metrów sześciennych - informuje Roman Wojtaszewski, kierownik budowy.

Obecnie komisja powołana przez wójta Stanisława Tarkowskiego dokonuje odbioru technicznego. Ze względu na duże ilości urządzeń potrwa on do połowy września. W przypadku nie stwierdzenia usterek Urzęd Gminy w Grucie przystąpi do rozliczenia inwestycji z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – dysponenta środków Programu SAPARD. 

Nasz wniosek o przyznanie unijnych środków pomocowych został zaakceptowany przez Agencję. Po rozliczeniu kosztów budowy oczyszczalni otrzymamy z Programu SAPARD milion czterysta tysięcy złotych. Ogólny koszt inwestycji osiągnie dwa i pół miliona złotych. Każdy właściciel oczyszczalni zapłacił 1650 złotych. Resztę kosztów pokryje budżet samorządowy przy wsparciu pożyczką z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział "Gazecie Pomorskiej", Jerzy Chociaj, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Gminy w Grucie. 

W ARiMR w Warszawie dowiedzieliśmy się, że ekologiczna inwestycja w Grucie pod względem jej zakresu i rozmachu jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę