aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Największa w kraju inicjatywa ekologiczna

2 września 2003

Wczoraj zakończono budowę 228 przyzagrodowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Gruta. Była to największa inwestycja ekologiczna tego typu w skali kraju, współfinansowana ze środków SAPARD.

W wyniku przetargu ogłoszonego przez wójta gminy wykonawcą inwestycji był Zakład Usługowo-Produkcyjno-Handlowy Mirosława Rychlika z Bydgoszczy. Budowę rozpoczęto na początku czerwca. Zamontowane oczyszczalnie to urządzenia z tworzyw sztucznych typu Biopan. Proces oczyszczania przebiega w czterokomorowym zbiorniku z mechanicznym napowietrzaniem ścieków. Oczyszczone odpady płynne są odprowadzane do ścieków wodnych lub gleby. 

Zamontowaliśmy przy zagrodach rodzinnych 218. oczyszczalni o przepustowości dobowej od niemal jednego do półtora metra sześciennego ścieków na dobę. Przy komunalnych budynkach wielorodzinnych urządzenia oczyszczające są większe - od ponad dwóch do dziewięciu metrów sześciennych - informuje Roman Wojtaszewski, kierownik budowy.

Obecnie komisja powołana przez wójta Stanisława Tarkowskiego dokonuje odbioru technicznego. Ze względu na duże ilości urządzeń potrwa on do połowy września. W przypadku nie stwierdzenia usterek Urzęd Gminy w Grucie przystąpi do rozliczenia inwestycji z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – dysponenta środków Programu SAPARD. 

Nasz wniosek o przyznanie unijnych środków pomocowych został zaakceptowany przez Agencję. Po rozliczeniu kosztów budowy oczyszczalni otrzymamy z Programu SAPARD milion czterysta tysięcy złotych. Ogólny koszt inwestycji osiągnie dwa i pół miliona złotych. Każdy właściciel oczyszczalni zapłacił 1650 złotych. Resztę kosztów pokryje budżet samorządowy przy wsparciu pożyczką z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział "Gazecie Pomorskiej", Jerzy Chociaj, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Gminy w Grucie. 

W ARiMR w Warszawie dowiedzieliśmy się, że ekologiczna inwestycja w Grucie pod względem jej zakresu i rozmachu jest największym tego typu przedsięwzięciem w kraju.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę