Nie taka droga ekologia

7 maja 2004

Zaostrzanie norm ekologicznych nie szkodzi konkurencyjności europejskiej gospodarki - wynika z badania naukowego, zleconego przez Komisję Europejską, którego wyniki właśnie opublikowano.

Przedsiębiorcy praktycznie na każdym forum przekonują: unijne regulacje w dziedzinie ochrony środowiska idą za daleko. Np. w połowie marca UNICE, największe lobby biznesowe w Unii, zażądało, by rządy państw członkowskich raz jeszcze zweryfikowały koszty wprowadzenia w życie ograniczeń emisji dwutlenku węgla do atmosfery. UNICE wskazuje m.in. na większą konkurencyjność gospodarki Stanów Zjednoczonych, które odmówiły podpisania zobowiązania o redukcji emisji CO2 (tzw. protokołu z Kioto).

W końcu Komisja Europejska, która wespół z Parlamentem Europejskim forsuje wyśrubowane normy ekologiczne, zamówiła w dwóch brytyjskich instytucjach badawczym - AEA Technology oraz Metroeconomica - analizy, czy i w jaki sposób normy ekologiczne pogarszają konkurencyjność gospodarki.

Analitycy porównali koszty, jakie ponoszą europejskie firmy na wdrażanie regulacji ekologicznych z podobnymi wydatkami firm amerykańskich i japońskich. Okazały się praktycznie takie same - wynoszą 0,3-0,5 proc. „wartości dodanej brutto" w przemyśle (licząc wydatki przeznaczane na ochronę atmosfery). Liczone w euro, wszystkie wydatki związane z ochroną środowiska wyglądały następująco: • 22,3 mld euro rocznie w krajach Piętnastki (to dane z końca lat 90., a więc sprzed rozszerzenia UE), • 16,6 mld w USA • 36 mld w Japonii.

Naukowcy przytaczają jeszcze jeden przykład: na początku lat 90. europejski przemysł motoryzacyjny straszył, że koszt wdrożenia nowej normy emisji spalin przez samochody (Euro 4) doprowadzi do podwyżki cen aut o 10-20 proc. W rzeczywistości ceny wzrosły o 7 proc. (nominalnie, a więc nie uwzględniając inflacji). Naukowcy twierdzą więc, że gospodarka praktycznie nie traci, a środowisko - zyskuje. Np. w latach 90. emisja cząstek chemicznych niszczących warstwę ozonową spadła o 22 proc.


POWIĄZANE

We wtorek 13 marca zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju...

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdza obecnie poprawność kontroli żywności e...

Powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, przy Krajowej Izbie Gospodarczej....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę