Odnawialne źródła energii

13 lutego 2009
Obecnie świat stoi przed koniecznością szybkiego zwiększenia ilości energii uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Ta sytuacja powinna sprzyjać gospodarstwom rolnym, w których – praktycznie bez przerwy – są wytwarzane surowce energetyczne.

Surowce, które bardzo często są odpadami i z których zagospodarowaniem, równie często, rolnik ma kłopot. Gnijące stogi słomy, sterty próchniejących gałęzi, czy rozlewająca się gnojowica to nic innego jak marnotrawstwo megawatów energii.

Od wielu lat mówi się o korzyściach jakie płyną ze spalania słomy, zrębków drewna, peletu produkowanego z roślin energetycznych. Słyszymy obietnice o tym, że już niebawem ruszy produkcja biopaliw. Jednak wszystko kończy się na słowach i rozbudzonych nadziejach.

Plantacje roślin energetycznych praktycznie się nie rozwinęły, dlatego wygaśnięcie dopłat do ich produkcji nawet nie spotkało się z większymi protestami.

Wprawdzie niektóre gminy zdecydowały się na ogrzewanie obiektów komunalnych słomą jednak są to wyjątki, tak jak i indywidualne gospodarstwa rolne, które zainstalowały sobie takie piece CO.

Produkcję oleju napędowego z rzepaku, na potrzeby własne gospodarstwa rolnego, skutecznie zablokowały przepisy akcyzowe. Stoją również gorzelnie, gdyż rafinerie wolą kupować tańszy spirytus za granicą.

Biogazownie, fermy wiatraków produkujących prąd, czy baterie ogniw fotoelektrycznych, można już w Polsce spotkać, jednak ilość energii która w nich powstaje jest tak mała, że nie ujmują jej ogólnopolskie statystyki.

Dlaczego tak się dzieje?. Czy wszystko rozbija się o brak pieniędzy? Jak pomóc rolnikom i samorządom budować przetwórnie biomasy czy biogazu. Przecież technologie są proste, a produkcji nie utrudniają skomplikowane regulacje prawne. I czy dziś stać nas na rozrzutność marnowania milionów ton biomasy: rolniczej i leśnej, odpadów komunalnych i biogazu? Na ten temat rozmawiają:

Kazimierz Żmuda - ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi
Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych
Ryszard Gajewski – prezes Polskiej Izby Biomasy
Ryszard Giszczak – wójt gminy Raciąż

Zapraszamy w najbliższą niedzielę, o 8.00 do TVP 1.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę