aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Odporne na suszę sorgo źródłem biogazu

9 czerwca 2009
Firma Energreen z Francji zamierza produkować bioenergię z odpornego na suszę sorgo które jest wydajne w produkcji biomasy i nie wymaga nawadniania.
Firma będzie produkowała energię z biomasy w różnych formach i systemach: kogeneracyjnym, przetwarzaniu materii organicznej przez bakterie beztlenowe w biogaz, ciekłe bipaliwa oraz bio - wodór.
Jej pierwszym dużym projektem jest produkcja biometanu z hybrydy sorgo H133. Odmiana ta daje dużo biomasy przy stosunkowo niewielkim wydatku energii.

Sorgo to gatunek wielu odmian tropikalnych traw występujących w regionach suchych oraz pół-pustynnych. Hybryda ta została dostosowana do kwitnienia w warunkach europejskich. Odmiana H133 rośnie do wysokości 4-4,5 metra. W przeciwieństwie do kukurydzy, miskanta chińskiego, prosa rózgowego czy innych roślin energetycznych, hybryda sorgo nie wymaga nawadniania oraz potrzebuje znacznie mniej nawozów sztucznych. Wydajność nowej odmiany sorgo wynosi pomiędzy 30 a 40 ton suchej materii biomasy na hekatar.
Według firmy Energreen sorgo H133 nadaje się znakomicie do produkcji biogazu z wydajnością 14.000 – 16.000 metrów sześciennych tego gazu na hektar.
W tej ilości biogazu mieści się średni 7600 metrów sześciennych metanu, co wystarczy do uzyskania mocy silnika który może napędzać samochód przez 80.000 kilometrów.
Biogaz uzyskany z 1 hektara sorgo H133 daje wystarczającą moc silnikowi pięcio-osobowego samochodu do jazdy przez cały rok.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę