Agrolok_280518

Odporne na suszę sorgo źródłem biogazu

9 czerwca 2009
Firma Energreen z Francji zamierza produkować bioenergię z odpornego na suszę sorgo które jest wydajne w produkcji biomasy i nie wymaga nawadniania.
Firma będzie produkowała energię z biomasy w różnych formach i systemach: kogeneracyjnym, przetwarzaniu materii organicznej przez bakterie beztlenowe w biogaz, ciekłe bipaliwa oraz bio - wodór.
Jej pierwszym dużym projektem jest produkcja biometanu z hybrydy sorgo H133. Odmiana ta daje dużo biomasy przy stosunkowo niewielkim wydatku energii.

Sorgo to gatunek wielu odmian tropikalnych traw występujących w regionach suchych oraz pół-pustynnych. Hybryda ta została dostosowana do kwitnienia w warunkach europejskich. Odmiana H133 rośnie do wysokości 4-4,5 metra. W przeciwieństwie do kukurydzy, miskanta chińskiego, prosa rózgowego czy innych roślin energetycznych, hybryda sorgo nie wymaga nawadniania oraz potrzebuje znacznie mniej nawozów sztucznych. Wydajność nowej odmiany sorgo wynosi pomiędzy 30 a 40 ton suchej materii biomasy na hekatar.
Według firmy Energreen sorgo H133 nadaje się znakomicie do produkcji biogazu z wydajnością 14.000 – 16.000 metrów sześciennych tego gazu na hektar.
W tej ilości biogazu mieści się średni 7600 metrów sześciennych metanu, co wystarczy do uzyskania mocy silnika który może napędzać samochód przez 80.000 kilometrów.
Biogaz uzyskany z 1 hektara sorgo H133 daje wystarczającą moc silnikowi pięcio-osobowego samochodu do jazdy przez cały rok.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę