informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Orlen może kupować bioetanol za granicą

3 lutego 2004

Zwolennicy ustawy o biopaliwach przekonywali, że dzięki niej powstanie nawet 100 tys. nowych miejsc pracy. Co o tym sądzą pracownicy małych gorzelni, które wyjdą na biopaliwach jak Zabłocki na mydle?

Zyski i pracę polskim rolnikom i gorzelnikom ustawa biopaliwowa miała zapewnić na dwa sposoby. Po pierwsze, zmuszając kierowców do tankowania biopaliw. Po drugie, zmuszając producentów paliw do stosowania polskich biokomponentów.

Wytwórcy bioetanolu i pośrednicy w handlu nim zwietrzyli interes od razu. Przed dyskusją o biopaliwach cena litra bioetanolu na rynku nie przekraczała 1,80 zł. Potem szybko poszła w górę, by na finiszu sejmowych prac nad ustawą dojść do 2,50 zł. Ten sam litr bioetanolu kosztuje we Francji 30 eurocentów, czyli zaledwie ok. 1,44 zł.

Zapis o przymusie kupowania polskich komponentów ostatecznie w ustawie się nie znalazł, bo był ewidentnie sprzeczny z prawem UE. To rozwiązuje ręce Orlenowi, który będzie wielkim odbiorcą bioetanolu (według szacunków koncernu w tym roku polski przemysł naftowy będzie potrzebował około 82 tys. ton etanolu, z tego aż 54 tys. sam PKN).

- Będziemy szukali najtańszych dostawców, a więc także za granicą - zapowiedział w poniedziałek wiceprezes Orlenu Janusz Wiśniewski. Tłumaczy, że obowiązkiem zarządu jest dbałość o jak największy zysk spółki.

To fatalna wiadomość dla właścicieli polskich gorzelni. Orlen jest dziś jednym z głównych odbiorców etanolu. Liczyli na to, że ustawa biopaliwowa tylko zwiększy sprzedaż tego alkoholu do rafinerii. - Tak niska cena jak we Francji jest dla mnie nieosiągalna - powiedział nam właściciel niewielkiej gorzelni spod Opola. Według niego inne gorzelnie też nie będą w stanie zbić cen do francuskiego poziomu. Są bowiem zbyt małe i mają przestarzały sprzęt.

Bioetanol ma być głównym dodatkiem do benzyny. Zgodnie z ustawą o biopaliwach w sprzedawanej benzynie do końca września ma się znaleźć w sumie co najmniej 1,602 proc. bioetanolu lub eteru z bioetanolu. W ostatnim kwartale ilość etanolu w benzynie ma wzrosnąć do minimum 2,403 proc.

Jak zapewnia Robert Gmyrek, dyrektor biura ds. biopaliw w Orlenie, spółka już jest przygotowana do dolewania biokomponentów. Nie dolewa ich jednak z powodu braku rozporządzeń dotyczących norm jakości.

Firma na inwestycje z biopaliwami przeznaczyła już ponad 100 mln zł.

Ustawa o biopaliwach obowiązuje, ale do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżył ją Rzecznik Praw Obywatelskich. Daty rozprawy jeszcze nie wyznaczono.


POWIĄZANE

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę