aaa_TSW_2023
CTR_2023

Polska straciła pozycję lidera w Europie pod względem liczby bocianów

27 maja 2015
Liczba bocianów w Polsce spada. Dziś żyje u nas tylko 45 tysięcy par. To o 15-20 procent mniej niż dziesięć lat temu. Wiele bocianów możemy jednak uratować choćby zbierając sznurki z pól - przypominają Grupa Energa i Towarzystwo „pro Natura”. Warto o tym pamiętać szczególnie 31 maja, przy okazji ogólnopolskiego Dnia Bociana.


Przez lata Polska była krajem, w którym żyło najwięcej bocianów w Europie. Ich liczenie zorganizowane dziesięć lat temu przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, wykazało w naszym kraju 52 tysiące par lęgowych. Wstępne wyniki badań prowadzonych w latach 2014-2015 przez Grupę Badawczą Bociana Białego wraz z wieloma polskimi organizacjami pozarządowymi i uczelniami dowodzą, że liczba bocianów spadła od tego czasu o siedem tysięcy par, a Polska straciła pozycję lidera na rzecz Hiszpanii, w której zamieszkuje ich obecnie 48 tysięcy. Zdaniem ornitologów, spadek populacji bocianów białych wynika przede wszystkim ze zmian w rolnictwie - likwidacji łąk i terenów podmokłych a w efekcie ubytku żerowisk, które pozwoliłyby ptakom na zdobycie pokarmu potrzebnego do wykarmienia piskląt.

31 maja Dzień Bociana

Wyniki przedstawiane przez obserwatorów mają szczególny wydźwięk przed zbliżającym się Dniem Bociana, przypadającym 31 maja. Święto ptaków, cieszących się nieodmiennie sympatią Polaków, obchodzone jest dzięki inicjatywie PTPP „pro Natura” od 2003 roku. Przyrodnicy wraz z Grupą Energa od wielu już lat szczególnie intensywnie w tym okresie przypominają o potrzebie ochrony bocianów białych oraz o służących temu inicjatywach, jak bezpłatna infolinia 801 BOCIAN, czy akcja zbierania śmiercionośnych dla młodych bocianów sznurków.                                                                   

- Oprócz poważnego problemu jakim jest ograniczenie liczby naturalnych żerowisk, innym negatywnym zjawiskiem są pozostawiane na polach sznurki do produkcji rolnej. Użyte przez ptaki do budowy gniazd, oplątują nogi piskląt, często skazując je na śmierć. Możemy pisklętom pomóc przy okazji obrączkowania czy pielęgnacji gniazd. Jednak aby skutecznie chronić bocianie dzieci, warto zaangażować się w zbieranie sznurków z pól i łąk w czasie wizyty na wsi – podkreśla Krzysztof Konieczny, przyrodnik z Fundacji Przyrodniczej „pro Natura”.                                   

Dzień Bociana jest dobrą okazją do popularyzacji wiedzy na temat tych ptaków oraz do nagłaśniania zagrożeń na jakie są narażone w innych częściach świata. Jednym z nich jest zabijanie bocianów w Libanie i w Egipcie.

- Strzelanie do bocianów traktuje się tam jak sport narodowy, w którym uczestniczą też dzieci. Wraz z innymi organizacjami wystosowaliśmy wniosek do ambasadora Libanu  w Polsce, o podjęcie wszelkich możliwych kroków, w celu rozwiązania tego problemu – mówi Krzysztof Konieczny. 

Przyrodnicy zachęcają też do wysyłania pocztówek z ptakami do premiera Libanu z prośbą o reakcję na ten proceder.

Pomóżmy bocianom  

PTPP „pro Natura” wspólnie z Grupą Energa prowadzą ogólnopolską, bezpłatną infolinię 801 BOCIAN (tel. 801 26 24 26). Można tam zgłaszać sytuacje zagrażające bocianom. Przy telefonie czuwają przyrodnicy, którzy podpowiedzą , co zrobić w przypadku znalezienia zniszczonego gniazda czy rannego ptaka. Zespół infolinii odebrał w 2014 roku ponad tysiąc zgłoszeń. Wiosną i latem dotyczą one przede wszystkim renowacji gniazd, wypadania piskląt oraz bocianów, które miały kolizje z liniami energetycznymi lub pojazdami.

"Kraina 1000 bocianów" i cykl "Wokół bocianiego gniazda"

31 maja, czyli w Dzień Bociana, w TVP2 odbędzie się premiera filmu „Kraina 1000 bocianów”. Film pokazuje życie i zwyczaje bocianów, poczynając od wiosennych przylotów, poprzez walkę o gniazda, szukanie partnerek, wychowywanie potomstwa, zdobywanie pokarmu aż do jesiennych odlotów. Obraz został zrealizowany w Żywkowie, niewielkiej wiosce na Warmii, zamieszkanej przez ok. 60 bocianów i 30 ludzi. Producentem filmu w reżyserii Artura Homana jest Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Grupa Energa jest partnerem telewizyjnej premiery produkcji.

Natomiast w Internecie dostępne są już dwa odcinki cyklu krótkich reportaży pt. "Wokół bocianiego gniazda". Partnerem serii także jest Grupa Energa. Autor scenariusza i zdjęć, Krzysztof Konieczny, opowiada o przyrodzie budzącej się do życia w wyjątkowym siedlisku przyrodniczym - Łęgach Nadodrzańskich.

 - Przyroda widziana okiem specjalisty z powietrza, lądu, a nawet spod wody, wygląda bardzo malowniczo i ciekawie, a niektórych niestandardowych ujęć Krzysztofa Koniecznego nie powstydziłaby się światowe stacje telewizyjne. Wszystkiego dopełnia fachowy, acz przystępny także dla laika komentarz, dzięki któremu bardzo zróżnicowana przyroda wokół bocianiego gniazda jawi się bardzo intrygującą. Zapraszamy do śledzenia losów bocianów i ich sąsiadów. - mówi Jarosław Kozłowski, koordynator współpracy z przyrodnikami w Grupie Energa.


Grupa Energa kompleksowo chroni bociana białego  

Grupa Energa od lat współpracuje z przyrodnikami na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk. W ramach unikatowego na skalę Europy projektu „Energetyczni Obrączkarze” pracownicy spółki oznakowali około 5 tysięcy bocianich piskląt.

Jednocześnie od blisko 20 lat Energa Operator montuje specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia oraz pomagają chronić bocianie życie. Warto dodać, że 20 procent całej populacji polskich bocianów zamieszkuje ponad 9 tysięcy platform umieszczanych i remontowanych co roku przez pracowników Grupy.

Ponadto Energa wspiera także portal bociany.pl Prowadzona w nim "Baza Gniazd Bociana Białego" dotyczy stanu i kondycji bocianich siedlisk. Dostępna na stronie "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego", zawiera wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.

POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę