aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Programy rolno-środowiskowe nie mają wzięcia

15 czerwca 2005
Pieniądze są spore ale chętnych na nie niewielu. Programy rolno-środowiskowe nie cieszą się jak do tej pory dużym zainteresowaniem. Jutro mija termin składania wniosków, dla rolników, którzy po raz pierwszy chcą ubiegać się o te dotacje.

Sprawa terminów składania wniosków w programach rolno-środowiskowych jest bardzo skomplikowana. Właściciele gospodarstw ekologicznych, którzy już korzystali z dotacji musieli złożyć wnioski wcześniej. Jutro mija termin dla tych, którzy dopiero teraz zamierzają ubiegać się o tę formę pomocy. "Rolnictwo ekologiczne cieszy się największym zainteresowaniem, cieszą się również pakiety na dopłaty do łąk i na utrzymanie ras zwierząt" - powiedziała Daria Oleszczuk wiceprezes ARiMR.

Ale ten program w porównaniu z innymi działaniami w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich jest najmniej popularny. Do tej pory wpłynęło ponad 10 tys. wniosków, a z dotacji mogłoby skorzystać kilka razy więcej gospodarstw.

Niepokoi to organizacje ekologiczne. Ich zdaniem na tle krajów zarówno"Starej" jak i "Nowej" Unii wypadamy bardzo źle. "Te kraje naprawdę stawiają na programy rolno-środowiskowe jako element ochrony krajobrazu kulturowego i ograniczenie strat jakichś strat jakichś szkód, które rolnictwo może powodować" - uważa Dorota Metera ze Światowej Unii na Rzecz Ochrony Przyrody.

Zdaniem rolników, którzy od wielu lat prowadzą gospodarstwa ekologiczne wsparcie, jakie można dzięki programom uzyskać to duża pomoc, ale to nie wystarczy. "Gospodarstwa mają dopłaty, ale nic poza tym. Ale to po prostu trzeba tym gospodarstwom pomóc nie mamy żadnych kredytów preferencyjnych dla ekologii, bo chcieć być dobrym ekologiem trzeba inwestować" - powiedział Mirosław Rojek z gospodarstwa ekologicznego Staropól.

Ponadto brakuje przetwórni produktów ekologicznych. To, czego nie uda się sprzedać musi zostać w gospodarstwie. Samemu trzeba też wciąż zabiegać o klientów.

Rolnicy, którzy dopiero teraz zdecydowali się wprowadzać, programy rolno-środowiskowe będą mogli składać dokumenty w terminie od pierwszego sierpnia do końca grudnia. Wtedy będą przyjmowane wnioski na następny rok. Kto kontynuuje wdrażanie programu obowiązuje go termin od pierwszego marca do trzydziestego kwietnia.

POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę