BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Prysznic zamiast wanny

2 września 2003

Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krakowie wznawia kampanię edukacyjną "Błękitny Kciuk". – Nie będziemy namawiać do oszczędzania wody na siłę i za wszelką cenę, lecz przede wszystkim do racjonalnej gospodarki nią – wyjaśnia Mirosław Gawęda, dyrektor ROEE.

Krakowscy ekolodzy przypominają, że – w świetle ostatnich badań naukowych – polskie zasoby wody pitnej, w przeliczeniu na 1 mieszkańca kraju, są znikome; niektórzy specjaliści są skłonni nawet uznawać je za porównywalne z zasobami części państw afrykańskich.

Małopolska, również i Kraków, za sprawą nieodległych gór oraz dużej ilość rzek, znajdują się w sytuacji uprzywilejowanej. - Nie oznacza to jednak, że przeciętny krakowianin, wykorzystując wodę, może być rozrzutny – twierdzą ekolodzy.
 
ROEE za pośrednictwem współpracujących z nim szkolnych Klubów "Błękitnego Kciuka" ma zamiar uczyć dzieci i młodzież racjonalnego korzystania z wody w gospodarstwach domowych. Już dziś zainteresowani problemem mogą korzystać z poradnika internetowego ośrodka: http://www.roee.org.pl/. Niebawem zaś do szkół trafią specjalne biuletyny edukacyjne, broszury oraz pakiety informacyjne dla nauczycieli.
 
Uczniowie dowiedzą się np., że zmywając naczynia powinni napełnić wodą jedną z komór zlewu i w niej umyć je. Dopiero po wykonaniu tej czynności mogą odkręcić kurek kranu i opłukać naczynia pod bieżącą wodą. W opracowaniach poradnikowych z logo "Błękitnego Kciuka" znajdzie się też apel do dzieci - by kąpały się pod prysznicem, nie zaś w wannie.
 
Oszczędzanie wody nie wymaga żadnych inwestycji – argumentują ekolodzy z ROEE. Ich zdaniem, czteroosobowa rodzina może bezinwestycyjnie zaoszczędzić nawet 150 litrów wody w ciągu jednej tylko doby. Gdy zdecyduje się na wydatki (związane z zakupem nowoczesnych spłuczek, kranów czy zmywarek wykorzystujących zamknięty obieg wody) rezultat ten może być jeszcze bardziej imponujący.
 
Lada dzień minie dokładnie dziesięć lat od chwili oficjalnej rejestracji ROEE – wspomina Mirosław Gawęda. Stowarzyszenie to, liczące dziś 70 członków, obejmuje swym zasięgiem całą Polskę. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt pakietów informacyjnych i książek, 3 filmy, 3 programy komputerowe oraz encyklopedię multimedialną. – Przeszkoliliśmy 5 tys. nauczycieli, pracowników parków narodowych, administracji państwowej i samorządowej. W naszych szkoleniach, prelekcjach i kampaniach informacyjnych uczestniczyło 30 tys. dzieci i młodzieży – wylicza Mirosław Gawęda.
 
ROEE prowadzi również specjalistyczną bibliotekę ekologiczną. Zgromadzono w niej 15 tys. książek, raportów i opracowań. Do dyspozycji czytelników jest także kilkadziesiąt tytułów czasopism. Biblioteka (w siedzibie ROEE, ul. Lubicz 46, czynna od poniedziałku do środy w godz. 17- 20) niedawno po przerwie wakacyjnej wznowiła swą działalność.


POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę