A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Słoneczny dom magazynuje energię

7 stycznia 2010
Szczególny dom powstał w Niemczech i przyciąga uwagę gości z całego świata. Nazwano go heliotrop, od greckich słów oznaczających „słońce” oraz „obracać się”.
Jest to dom powstały w oparciu o zaawansowaną technikę który obraca się na pojedynczej potężnej osi znajdującej się w centrum domu. Cała kolumna jest umocowana na specjalnej przekładni która poruszana jest przez motor elektryczny. Ten mechanizm umożliwia budynkowi przemieszczanie się zgodnie z ruchem słońca.
Cylindryczny dom ma po jednej stronie potrójne płaszczyzny panelowe absorbujące ciepło a po drugiej stronie mocną izolację. Ma również panel słoneczny wielkości billboardu na dachu, rury kolektorowe do magazynowania ciepła oraz okno z szybą zbierającą ciepło. Dom zaopatrzony jest także w elektroniczny system kontrolujący stan ciepła zmagazynowany w panelach oraz monitoring chłodzenia całego systemu.
Niemiecki Freiburg w którym powstał Heliotrop jest obecnie zwany „słoneczną stolicą” Niemiec. W samym mieście oraz w jego okolicach powstało więcej takich budynków zasilanych w energię elektryczną a sam cylindryczny dom służy jako przykład budownictwa ekologicznego daleko poza Europą. Freiburg jest miejscem gdzie narodził się ruch Zielonych.
Z powodzeniem protestowali Zieloni przeciwko budowie pobliskiej elektrowni atomowej co stało się pierwszym znaczącym sukcesem ruchu. Obecnie w mieście rodzi się koalicja studentów, farmerów oraz aktywistów popierających rozwój alternatywnych źródeł energii, w tym energii słonecznej.
Ten protest przeciwko energii jądrowej przyczynił się także do zwiększenia nakładów oraz zintensyfikowania badań nad odnawialnymi źródłami energii. Dzisiaj Freiburg z 200,000 mieszkańców ma ponad 900 instalacji solarnych i jest miejscem gdzie są skupione instytuty badawcze i firmy pracujące nad zastosowaniami praktycznymi nowych źródeł energii.
Domy mieszkalne oraz całe dzielnice miasta generują energię słoneczną na swój użytek. Produkują więcej energii niż mogą skonsumować.POWIĄZANE

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...

Czy można prowadzić wydajną produkcję zwierzęcą w sposób zrównoważony i z korzyś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę