aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Słoneczny dom magazynuje energię

7 stycznia 2010
Szczególny dom powstał w Niemczech i przyciąga uwagę gości z całego świata. Nazwano go heliotrop, od greckich słów oznaczających „słońce” oraz „obracać się”.
Jest to dom powstały w oparciu o zaawansowaną technikę który obraca się na pojedynczej potężnej osi znajdującej się w centrum domu. Cała kolumna jest umocowana na specjalnej przekładni która poruszana jest przez motor elektryczny. Ten mechanizm umożliwia budynkowi przemieszczanie się zgodnie z ruchem słońca.
Cylindryczny dom ma po jednej stronie potrójne płaszczyzny panelowe absorbujące ciepło a po drugiej stronie mocną izolację. Ma również panel słoneczny wielkości billboardu na dachu, rury kolektorowe do magazynowania ciepła oraz okno z szybą zbierającą ciepło. Dom zaopatrzony jest także w elektroniczny system kontrolujący stan ciepła zmagazynowany w panelach oraz monitoring chłodzenia całego systemu.
Niemiecki Freiburg w którym powstał Heliotrop jest obecnie zwany „słoneczną stolicą” Niemiec. W samym mieście oraz w jego okolicach powstało więcej takich budynków zasilanych w energię elektryczną a sam cylindryczny dom służy jako przykład budownictwa ekologicznego daleko poza Europą. Freiburg jest miejscem gdzie narodził się ruch Zielonych.
Z powodzeniem protestowali Zieloni przeciwko budowie pobliskiej elektrowni atomowej co stało się pierwszym znaczącym sukcesem ruchu. Obecnie w mieście rodzi się koalicja studentów, farmerów oraz aktywistów popierających rozwój alternatywnych źródeł energii, w tym energii słonecznej.
Ten protest przeciwko energii jądrowej przyczynił się także do zwiększenia nakładów oraz zintensyfikowania badań nad odnawialnymi źródłami energii. Dzisiaj Freiburg z 200,000 mieszkańców ma ponad 900 instalacji solarnych i jest miejscem gdzie są skupione instytuty badawcze i firmy pracujące nad zastosowaniami praktycznymi nowych źródeł energii.
Domy mieszkalne oraz całe dzielnice miasta generują energię słoneczną na swój użytek. Produkują więcej energii niż mogą skonsumować.POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę