Szansa dla czystych gmin

26 maja 2004

Fundacja Szansa, organizator ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dbaj o świat" zaprasza gminy współpracujące z fundacją w ramach akcji „Sprzątamy Mazury" do wzięcia udziału w konkursie o nazwie EKOLAND. Konkurs adresowany jest do samorządów miast i gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Będzie trwał od 1 lipca do 31 sierpnia.

Celami konkursu są popularyzacja dbałości o czystość środowiska naturalnego wśród władz samorządowych oraz promocja właściwych wzorców postępowania samorządów we współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Organizatorzy akcji są zdania, że nikt nie może wyręczać władz samorządowych z obowiązku utrzymania czystości w gminie. Można jednak w pozytywny sposób mobilizować samorządy do tego, by skuteczniej spełniały swe powinności.

Konkurs ma za zadanie uhonorowanie i wyróżnienie tych jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa warmińsko-mazurskiego, które w ramach akcji „Sprzątamy Mazury" 2004 w sposób wyróżniający zaangażują się w realizację zadań z zakresu ochrony środowiska, utrzymania czystości w gminie, edukacji ekologicznej mieszkańców i turystów.

Wzorem ubiegłego roku, w połowie września planowane jest oficjalne podsumowanie akcji. Organizatorzy chcą w czasie imprezy wręczyć nagrody zwycięzcom konkursu z udziałem fundatora nagród. Liczą na to, że taka formuła konkursu zmobilizuje władze samorządowe do większej dbałości w zachowaniu czystości w gminie.

Przez lipiec i sierpień ubiegłego roku na Mazurach trwała wielka zbiórka śmieci pod hasłem "Sprzątamy Mazury". Uczestniczyło w niej prawie tysiąc osób.

Zebrano w sumie około 37 ton śmieci. Każdy uczestnik akcji został uhonorowany tytułem "Leona Czyściciela", a trzech z 68 wolontariuszy - harcerzy z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP, którzy zachęcali turystów do udziału w sprzątaniu - nagrodzono tytułem "Super Leona Czyściciela" oraz sprzętem sportowym.

 Opis i regulamin konkursu EKOLAND


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę