Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Turbiny i kolektory

17 grudnia 2003

W przyszłym roku powinna rozpocząć się realizacja ekologicznego programu dla schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, które jest najwyżej położone w Tatrach. Chcemy zmniejszyć uciążliwość dla środowiska tego obiektu położonego w szczególnie chronionym rejonie – powiedziała wczoraj Bożena Nowak, pełnomocnik spółki "Karpaty" Schroniska i Hotele PTTK.

Tatrzańskie schroniska bardzo różnie prezentują się pod względem ekologicznym. Dalekie od standardów jest na przykład schronisko w Dolinie Pięciu Stawów.

Jeżeli uda nam się pozyskać pieniądze z Ekofunduszu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, wprowadzimy w życie program zmniejszenia uciążliwości dla tatrzańskiej przyrody – mówi pełnomocnik "Karpat" Bożena Nowak. – Chodzi o wprowadzenie wodnej turbiny, oczyszczalni ścieków, kolektorów słonecznych. Zniknąłby stamtąd zupełnie węgiel.

Początek realizacji tego projektu planowany jest na przyszły rok, o ile oczywiście uda się uzyskać pozwolenie na budowę i pieniądze. Na razie "Karpaty" wystąpiły do zakopiańskiego Urzędu Miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, co jest wstępnym etapem każdej inwestycji.

Co z innymi schroniskami? Jak mówią przedstawiciele spółki, w ostatnich latach przeprowadzono kilka znaczących remontów. Następnym etapem ma być doprowadzenie elektryczności do schroniska na Hali Gąsienicowej. Miałaby ona popłynąć z położonej w odległości kilometra dolnej stacji kolejki linowej w Kotle Gąsienicowym, w tej chwili jest ono zasilane agregatem prądotwórczym.

Wszczęto także postępowanie administracyjne w celu ustalenia lokalizacji rurociągu gazowego z Kuźnic do schroniska na Kalatówkach. Okazuje się, że inwestycja ta znajduje się na bardzo wstępnym etapie i na razie leży bardziej w sferze intencji. W schronisku na Kalatówkach przeprowadzono zresztą niedawno dosyć gruntowny remont.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę