Targi_china_210519-750

Uprawa wierzby energetycznej – ile to kosztuje?

27 lutego 2003

Wytwarzanie energii ze źródeł kopalnych powoduje coraz większe szkody dla środowiska, ponadto energii tej ciągle ubywa i staje się coraz droższa. Warto więc zainteresować się uprawą wierzby energetycznej, tym bardziej, że po wejściu do Unii Europejskiej, Bruksela będzie dopłacać 25 % do polskich inwestycji w czystą energię.

Wierzba może być uprawiana na prawie wszystkich rodzajach gleby, z których obecnie znaczna część jest nieużytkami. Daje ona rolnikom możliwość prowadzenia opłacalnej gospodarki produkcyjnej. Z 1ha  plantacji można uzyskać rocznie 20 ton suchej masy o wartości opałowej 8 m3 oleju opałowego lub 10 ton węgla. Zawiera śladowe ilości związków azotu, a emisja dwutlenku węgla podczas spalania równoważona jest przez proces asymilacji rośliny. Wobec rosnących cen surowców energetycznych na świecie wierzba energetyczna jawi się jako najtańsze i odnawialne źródło energii. Jest ona materiałem odnawialnym corocznie, przez co najmniej 25-30 lat, a dzięki tej własności stanowi ekonomicznie i ekologicznie uzasadniony surowiec dla energetyki cieplnej i innych dziedzin gospodarki.

Biomasa jest bardzo tanim źródłem energii cieplnej. Koszt 1GJ energii wyprodukowanego przy spalaniu węgla wynosi 33 zł, oleju opałowego 50 zł, gazu ziemnego 34 zł, a wierzby energetycznej 19 zł. Jak widać z tych wyliczeń opał wierzbowy jest dwukrotnie tańszy od węgla kamiennego, a w dodatku na terenach poza dużymi miastami można wyprodukować go we własnym zakresie wykorzystując nieużytki i pola z glebami niższych klas. Z 1 hektara plantacji wierzby można uzyskać w ciągu roku ok. 50-70 m3 masy drzewnej, to jest 10-15 ton suchej masy. Wartość energetyczna 1 tony suchej masy drzewnej wynosi 4,4 MWh, co odpowiada wartości kalorycznej jednej tony miału węglowego lub pół tony oleju opałowego. Koszt 1 tony miału węglowego wynosi 150 zł, czyli produkcja brutto z 1ha wierzby wynosi 1500 do 2250 złotych. Sposób produkcji opału odnawialnego jest szeroko rozwinięty w Danii, Szwecji, Niemczech i w Austrii. Oprócz tego przy spalaniu biomasy emisja zanieczyszczeń do atmosfery jest wielokrotnie niższa niż w przypadku innych paliw. Prowadzone są prace nad produkcją alkoholu metylowego z biomasy wierzbowej, który byłby dodatkiem do paliw płynnych zmniejszającym zanieczyszczenie środowiska a w najbliższej przyszłości alternatywnym paliwem dla silników. Taki sposób wykorzystania terenów rolnych jest główną tendencją w państwach wysoko rozwiniętych i dodatkowo rozwiązuje on problem nadprodukcji rolnej i dopłat do rolnictwa. Wierzba jest doskonałym materiałem dla przemysłu wytwarzającego płyty drewnopochodne dla przemysłu meblarskiego i budowlanego. Surowiec drzewny wierzby energetycznej wykorzystywany jest również w przemyśle celulozowym i papierniczym oraz wielu innych dziedzinach.

Ekologiczny surowiec

Wierzba jako uprawa energetyczna daje ekologiczny i odnawialny surowiec na energię cieplną. Podczas spalania drewna wierzbowego prawie nie wydzielają się związki siarki i azotu. Powstający podczas spalania gaz cieplarniany – dwutlenek węgla jest asymilowany przez rośliny wzrastające na polach, czyli jego ilość w atmosferze nie zwiększa się. Zawartość popiołów przy spalaniu wynosi około 1% spalanej masy, podczas gdy przy spalaniu węgla zawartość ta sięga nawet 20% (przy spalaniu gorszych gatunków węgla). Wierzba jest najefektywniejszą z roślin używanych do oczyszczania gleb z metali ciężkich, związków toksycznych i innych poprzez wbudowanie ich w swoją biomasę. Z powodu tych właściwości stosowana jest jako zielony pas ochronny wokół szkodliwych zakładów przemysłowych, autostrad, wysypisk śmieci itp.

Plantacje wierzby mogą, bez szkody dla środowiska utylizować osady pościekowe i gnojowicę, a związki w nich zawarte nie przedostają się do wód gruntowych. Korzenie wierzby wyłapują ponad 80% zanieczyszczeń. Niewiele chemicznych oczyszczalni osiąga takie wyniki. Na razie jedynym zakładem, który ma wierzbową oczyszczalnię jest cieszyński Polifarb. Plantacja wierzby może utylizować szlamy z szamba wykorzystując je jednocześnie jako nawóz.


POWIĄZANE

W dniu 11 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Kongres Rolnictwa i Żywności...

W minionym tygodniu Copa i Cogeca wybrały nowe prezydium grupy roboczej „Rolnict...

26 kwietnia 2019 r. samorząd rolniczy przekazał uwagi do projektu rozporządzenia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę