aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ustawa o biopaliwach jest potrzebna polskiej gospodarce

26 lutego 2003

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Wagner opowiedział się w poniedziałek za szybkim opracowaniem nowej ustawy o biopaliwach. Wyraził też przekonanie, że ustawa o ustroju rolnym państwa zostanie uchwalona do czerwca.

Ustawa o biopaliwach jest potrzebna polskiej gospodarce – zapewnił Wagner podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Lublinie.

Według niego, ustawa o biopaliwach w obecnym kształcie byłaby zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Dlatego opowiedział się za opracowaniem i uchwaleniem tej ustawy w nowej wersji, nad którą już pracują posłowie SLD, PSL i UP.

Nowa ustawa, w ocenie Wagnera, nie może ograniczać surowca do produkcji biopaliw wyłącznie do polskiego i powinna dopuszczać 3,5-procentową domieszkę alkoholu do paliwa. Jego zdaniem, powinna wejść w życie, zgodnie z sugestią prezydenta, 1 stycznia, jednocześnie z ustawą o regulacji i kontroli rynku paliw, która umożliwi kontrolę jakości biopaliw.

Taką ustawę należy przygotować, wnieść do Sejmu i zaawansować nad nią prace. Kiedy by miała być głosowana, przyjąć weto prezydenta i uchwalić nową ustawę. To jest najlepsze rozwiązanie – powiedział szef kancelarii premiera.

Wagner zapowiedział radykalne przyspieszenie prac podkomisji nad ustawą o ustroju rolnym (czyli tzw. ustawą o ziemi). Trzeba wyeliminować zapisy określone przez ekspertów jako niezgodne z konstytucją. Nie dotyczą one relacji Polska-zagranica, a spraw podstawowych, np. praw dziedziczenia. Zmiany, które w niej muszą nastąpić, są na rzecz posiadacza ziemi, rolnika, a nie kogoś z zewnątrz. Jest to trudna ustawa, ale ma szansę być uchwalona do czerwca – podkreślił.

W sobotę Rada Naczelna PSL opowiedziała za uchwaleniem, jeszcze przed referendum, ustawy o ustroju rolnym oraz za odrzuceniem weta prezydenta do ustawy o biopaliwach.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę