Targi_china_210519-750

Ustawa o biopaliwach jest potrzebna polskiej gospodarce

26 lutego 2003

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Wagner opowiedział się w poniedziałek za szybkim opracowaniem nowej ustawy o biopaliwach. Wyraził też przekonanie, że ustawa o ustroju rolnym państwa zostanie uchwalona do czerwca.

Ustawa o biopaliwach jest potrzebna polskiej gospodarce – zapewnił Wagner podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Lublinie.

Według niego, ustawa o biopaliwach w obecnym kształcie byłaby zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. Dlatego opowiedział się za opracowaniem i uchwaleniem tej ustawy w nowej wersji, nad którą już pracują posłowie SLD, PSL i UP.

Nowa ustawa, w ocenie Wagnera, nie może ograniczać surowca do produkcji biopaliw wyłącznie do polskiego i powinna dopuszczać 3,5-procentową domieszkę alkoholu do paliwa. Jego zdaniem, powinna wejść w życie, zgodnie z sugestią prezydenta, 1 stycznia, jednocześnie z ustawą o regulacji i kontroli rynku paliw, która umożliwi kontrolę jakości biopaliw.

Taką ustawę należy przygotować, wnieść do Sejmu i zaawansować nad nią prace. Kiedy by miała być głosowana, przyjąć weto prezydenta i uchwalić nową ustawę. To jest najlepsze rozwiązanie – powiedział szef kancelarii premiera.

Wagner zapowiedział radykalne przyspieszenie prac podkomisji nad ustawą o ustroju rolnym (czyli tzw. ustawą o ziemi). Trzeba wyeliminować zapisy określone przez ekspertów jako niezgodne z konstytucją. Nie dotyczą one relacji Polska-zagranica, a spraw podstawowych, np. praw dziedziczenia. Zmiany, które w niej muszą nastąpić, są na rzecz posiadacza ziemi, rolnika, a nie kogoś z zewnątrz. Jest to trudna ustawa, ale ma szansę być uchwalona do czerwca – podkreślił.

W sobotę Rada Naczelna PSL opowiedziała za uchwaleniem, jeszcze przed referendum, ustawy o ustroju rolnym oraz za odrzuceniem weta prezydenta do ustawy o biopaliwach.


POWIĄZANE

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tys...

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu...

Blisko 400 przedstawicieli najważniejszych podmiotów skupionych wokół polskiego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę