aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiejskie Centrum Ekoturystyki w Sendeniu

8 grudnia 2005

Zbigniew Białecki , wójt gminy Łąck położonej w sercu Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego robi wszystko by przyciągać turystów i stworzyć im warunki do bezpiecznego wypoczynki. Niewątpliwym bowiem atutem leżącej w północno – zachodniej części województwa mazowieckiego przy skrzyżowaniu Płock, Warszawa, Kutno , Włocławek gminy są wyjątkowo korzystne warunki przyrodnicze dla rozwoju różnych form turystyki, rekreacji i edukacji.

Z inicjatywy wójta między innymi w okolicach Łącka powstała sieć ścieżek rowerowych oraz co okazało się strzałem w dziesiątkę Modelowe Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku Zielona Szkoła w Sendeniu. Choć placówka edukacyjno – wypoczynkowa w znajdującej się w okolicy jezior i lasów wsi Sendeń istnieje dopiero niewiele ponad rok to już odwiedziło ją ponad tysiąc osób, a obecnie ma zarezerwowane wszystkie terminy turnusów od połowy kwietnia do końca czerwca 2005 roku. I czego nawet w najbardziej optymistycznych prognozach nie przewidzieli włodarze gminy bez przerwy zasypywane jest zgłoszeniami kolejnych grup szkolnych.

- Oferujemy całoroczne pozaszkolne zajęcia edukacyjne zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska naturalnego , historii regionu, tradycji wiejskiej, kultury i dziedzictwa kulturowego zarówno w terenie jak i w przystosowanej do tego sali, a także zajęcia rekreacyjno sportowe . Na zorganizowane grupy czeka 41 wygodnych łóżek, wiata turystyczno – edukacyjna z kominkiem i miejscem na ognisko, cztery posiłki dziennie, 45 rowerów z pełnym wyposażeniem , literatura o tematyce ekologicznej, boisko do piłki nożnej oraz zetkniecie się z urządzeniami ekologicznymi: kotłownią na biomasę , kolektorami słonecznymi i oczyszczalnią hydroponiczną z monitoringiem . Istnieje też możliwość skorzystania z autokaru oraz atrakcji proponowanych przez Zieloną Szkołę czyli pokazów lotów sokoła, przejażdżki bryczkami czy zimą saniami, zajęć z myślistwa oraz ceramiki ludowej czy artystycznej – mówi Olga Wilczek, dyrektor Modelowego Wiejskiego Centrum Ekoturystyki –Zielona Szkoła w Sendeniu.

Magnesem przyciągającym ,,mieszczuchów’’ do Sendenia jest też możliwość spotkania w oko w oko z łosiem , jeleniem , dzikiem czy sarną oraz znajdujące się okolicach wsi trzy rezerwaty przyrody: Dąbrowa Łącka , Korzeń i Łąck, 5 jezior , ponad 20 pomników przyrody i możliwość skorzystania z nauki jazdy konnej czy hipoterapii w Stadzie Ogierów w Łącku. Ponadto zwiedzanie okolicznych gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych z uczestnictwem w codziennych zajęciach w tym w wypieku chleba czy wyrobie masła i sera. Jak też wizyta w pasiece pszczelarskiej połączona z degustacją miodu. Nie bez znaczenia są również niezbyt wygórowane ceny. Za jeden dzień pobytu w Zielonej Szkole kosztuje obecnie 31 złotych i obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, wypożyczenie rowerów oraz edukacje przyrodniczo leśną , rekreacje i ognisko.

Ośrodek oferuje także wynajem placówki na konferencje, szkolenia, warsztaty , seminaria czy też imprezy okolicznościowe.
Zdaniem Olgi Wilczek dzięki inicjatywie wójta utworzona w Sendeniu placówka edukacyjna o zasięgu ponadregionalnym życia w zgodzie z naturą i prowadzenia działalności ekoedukacyjno – turystycznej. Ponadto funkcjonuje dzięki tym osobom, które mają coś ciekawego do powiedzenia i zaoferowania. Dlatego też promuje nie tylko gminę , ale przede wszystkim jej mieszkańców.
Modelowe Wiejskie Centrum Ekoturystyki powstało dzięki współpracy włodarza Łącka z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku oraz pomocy finansowej Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę