Wiejskie Centrum Ekoturystyki w Sendeniu

8 grudnia 2005

Zbigniew Białecki , wójt gminy Łąck położonej w sercu Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego robi wszystko by przyciągać turystów i stworzyć im warunki do bezpiecznego wypoczynki. Niewątpliwym bowiem atutem leżącej w północno – zachodniej części województwa mazowieckiego przy skrzyżowaniu Płock, Warszawa, Kutno , Włocławek gminy są wyjątkowo korzystne warunki przyrodnicze dla rozwoju różnych form turystyki, rekreacji i edukacji.

Z inicjatywy wójta między innymi w okolicach Łącka powstała sieć ścieżek rowerowych oraz co okazało się strzałem w dziesiątkę Modelowe Wiejskie Centrum Ekoturystyki Przyjazne Środowisku Zielona Szkoła w Sendeniu. Choć placówka edukacyjno – wypoczynkowa w znajdującej się w okolicy jezior i lasów wsi Sendeń istnieje dopiero niewiele ponad rok to już odwiedziło ją ponad tysiąc osób, a obecnie ma zarezerwowane wszystkie terminy turnusów od połowy kwietnia do końca czerwca 2005 roku. I czego nawet w najbardziej optymistycznych prognozach nie przewidzieli włodarze gminy bez przerwy zasypywane jest zgłoszeniami kolejnych grup szkolnych.

- Oferujemy całoroczne pozaszkolne zajęcia edukacyjne zakresu ekologii, ochrony przyrody i środowiska naturalnego , historii regionu, tradycji wiejskiej, kultury i dziedzictwa kulturowego zarówno w terenie jak i w przystosowanej do tego sali, a także zajęcia rekreacyjno sportowe . Na zorganizowane grupy czeka 41 wygodnych łóżek, wiata turystyczno – edukacyjna z kominkiem i miejscem na ognisko, cztery posiłki dziennie, 45 rowerów z pełnym wyposażeniem , literatura o tematyce ekologicznej, boisko do piłki nożnej oraz zetkniecie się z urządzeniami ekologicznymi: kotłownią na biomasę , kolektorami słonecznymi i oczyszczalnią hydroponiczną z monitoringiem . Istnieje też możliwość skorzystania z autokaru oraz atrakcji proponowanych przez Zieloną Szkołę czyli pokazów lotów sokoła, przejażdżki bryczkami czy zimą saniami, zajęć z myślistwa oraz ceramiki ludowej czy artystycznej – mówi Olga Wilczek, dyrektor Modelowego Wiejskiego Centrum Ekoturystyki –Zielona Szkoła w Sendeniu.

Magnesem przyciągającym ,,mieszczuchów’’ do Sendenia jest też możliwość spotkania w oko w oko z łosiem , jeleniem , dzikiem czy sarną oraz znajdujące się okolicach wsi trzy rezerwaty przyrody: Dąbrowa Łącka , Korzeń i Łąck, 5 jezior , ponad 20 pomników przyrody i możliwość skorzystania z nauki jazdy konnej czy hipoterapii w Stadzie Ogierów w Łącku. Ponadto zwiedzanie okolicznych gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych z uczestnictwem w codziennych zajęciach w tym w wypieku chleba czy wyrobie masła i sera. Jak też wizyta w pasiece pszczelarskiej połączona z degustacją miodu. Nie bez znaczenia są również niezbyt wygórowane ceny. Za jeden dzień pobytu w Zielonej Szkole kosztuje obecnie 31 złotych i obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, wypożyczenie rowerów oraz edukacje przyrodniczo leśną , rekreacje i ognisko.

Ośrodek oferuje także wynajem placówki na konferencje, szkolenia, warsztaty , seminaria czy też imprezy okolicznościowe.
Zdaniem Olgi Wilczek dzięki inicjatywie wójta utworzona w Sendeniu placówka edukacyjna o zasięgu ponadregionalnym życia w zgodzie z naturą i prowadzenia działalności ekoedukacyjno – turystycznej. Ponadto funkcjonuje dzięki tym osobom, które mają coś ciekawego do powiedzenia i zaoferowania. Dlatego też promuje nie tylko gminę , ale przede wszystkim jej mieszkańców.
Modelowe Wiejskie Centrum Ekoturystyki powstało dzięki współpracy włodarza Łącka z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku oraz pomocy finansowej Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.


POWIĄZANE

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...

Pierwsze posiedzenie Koalicji na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio odbyło się 22 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę