aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Współpraca polskich i niemieckich ekologów

8 listopada 2002

W polskiej części doliny Odry wyznaczono 25 ostoi o powierzchni blisko 143 tys. ha, które spełniają kryteria unijnego programu ochrony środowiska Natura 2000.

Polscy i niemieccy ekolodzy sporządzili szczegółowe mapy i opisy tych ostoi. Dzięki temu będzie można ubiegać się o dofinansowanie działań na rzecz ich ochrony po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Swoje dokonania związane z realizacją programu Natura 2000 w dolinie Odry polscy i niemieccy ekolodzy z organizacji pozarządowych przedstawili w czwartek we Frankfurcie nad Odrą.

W opisanych ostojach występują 44 gatunki ptaków i 27 gatunków roślin i zwierząt, które są ujęte w dyrektywach UE dotyczących ochrony środowiska. Jest to około 45 proc. powierzchni doliny Odry i wszystkie te obszary mają bardzo wysokie wartości przyrodnicze – powiedział dr Krzysztof Świerkosz z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zdaniem ekologów dwa obszary po polskiej stronie mają tak duże wartości przyrodnicze, że powinny zostać objęte ochroną w ramach parków narodowych.

Przeprowadzone badania były podstawą do utworzenia parków krajobrazowych – Krzesińskiego w 1998 roku i Ujście Warty w 1996 roku (od ponad roku jest to park narodowy).

Polscy i niemieccy ekolodzy spotkali się przy okazji konferencji ministrów środowiska niemieckich krajów związkowych z udziałem komisarza UE do spraw środowiska, Margot Wallstrom.

Wydaje mi się, że Polska będzie miała takie same problemy, jak inny kraje kandydujące i będzie musiała zainwestować w poprawę potencjału administracyjnego, który będzie związany z wykorzystywaniem środków pomocowych w tym zakresie – powiedziała pani komisarz, zapytana czy Polska jest przygotowana do wykorzystywania unijnych środków na ochronę środowiska.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę