Współpraca polskich i niemieckich ekologów

8 listopada 2002

W polskiej części doliny Odry wyznaczono 25 ostoi o powierzchni blisko 143 tys. ha, które spełniają kryteria unijnego programu ochrony środowiska Natura 2000.

Polscy i niemieccy ekolodzy sporządzili szczegółowe mapy i opisy tych ostoi. Dzięki temu będzie można ubiegać się o dofinansowanie działań na rzecz ich ochrony po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Swoje dokonania związane z realizacją programu Natura 2000 w dolinie Odry polscy i niemieccy ekolodzy z organizacji pozarządowych przedstawili w czwartek we Frankfurcie nad Odrą.

W opisanych ostojach występują 44 gatunki ptaków i 27 gatunków roślin i zwierząt, które są ujęte w dyrektywach UE dotyczących ochrony środowiska. Jest to około 45 proc. powierzchni doliny Odry i wszystkie te obszary mają bardzo wysokie wartości przyrodnicze – powiedział dr Krzysztof Świerkosz z Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zdaniem ekologów dwa obszary po polskiej stronie mają tak duże wartości przyrodnicze, że powinny zostać objęte ochroną w ramach parków narodowych.

Przeprowadzone badania były podstawą do utworzenia parków krajobrazowych – Krzesińskiego w 1998 roku i Ujście Warty w 1996 roku (od ponad roku jest to park narodowy).

Polscy i niemieccy ekolodzy spotkali się przy okazji konferencji ministrów środowiska niemieckich krajów związkowych z udziałem komisarza UE do spraw środowiska, Margot Wallstrom.

Wydaje mi się, że Polska będzie miała takie same problemy, jak inny kraje kandydujące i będzie musiała zainwestować w poprawę potencjału administracyjnego, który będzie związany z wykorzystywaniem środków pomocowych w tym zakresie – powiedziała pani komisarz, zapytana czy Polska jest przygotowana do wykorzystywania unijnych środków na ochronę środowiska.


POWIĄZANE

Do udziału w konkursie zapraszamy rolników ekologicznych z województwa dolnośląs...

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia z dostawą do domu, który z...

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwyci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę