aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Zajmą się produkcją biopaliwa

7 sierpnia 2003

O dotychczasowych wynikach zakładu oraz planach na najbliższą przyszłość poinformował trzebińskich radnych prezes Rafinerii Trzebinia SA – Grzegorz Ślak.

W pierwszym półroczu tego roku Rafineria osiągnęła zysk w wysokości 41 mln zł netto. To bardzo dobry wynik, jednak musimy dążyć do tego, aby firma przynosiła zysk także za kilka lat – podkreślał podczas sesji Grzegorz Ślak.
 
Według prezesa, by w przyszłości Rafineria była dochodowym zakładem, niezbędne są inwestycje. I to nie małe. Szacunkowo na ten cel należy przekazać około 300 mln zł. Jedną z najważniejszych inwestycji jest budowa instalacji do produkcji biopaliwa. Planowo ma być gotowa już w październiku przyszłego roku. Drugim ważnym przedsięwzięciem jest możliwość produkcji w trzebińskiej rafinerii wysokiej klasy parafiny. Gdyby udało się wprowadzić tą technologię, rafineria byłaby jedynym zakładem w Europie Wschodniej, który zajmowałby się produkcją takich parafin. Prezes Ślak wspomniał także, że zakład jest zainteresowany przejęciem 173 stacji benzynowych. 
 
Gdyby udało nam się zrealizować wszystkie planowane inwestycje bezrobocie w gminie Trzebinia obniżyłoby się do 13 proc. Wraz z realizacją tych zadań konieczne będą m. in. remonty dróg, powstaną ponadto małe firmy, które będą z nami współpracowały, a co za tym idzie wiele osób znajdzie pracę – podkreślał Grzegorz Ślak.
 
Właśnie sprawa możliwości zatrudnienia mieszkańców gminy, szczególnie interesowała trzebińskich rajców. Radny Przemysław Rejdych dopytywał się, czy rafineria będzie zatrudniać bezrobotnych absolwentów na umowy stażowe. Takie etaty zakładu nic nie kosztują, gdyż koszty zatrudnienia absolwentów pokrywa Urząd Pracy – podkreślał radny Rejdych.
 
Jednak, jak tłumaczył Ślak, zatrudnianie nowych pracowników ma sens tylko wtedy, gdy potrafią oni zarobić przede wszystkim na firmę, dla której pracują. Nie jesteśmy zakładem państwowym, tylko przedsiębiorstwem prywatnym, które przede wszystkim musi zarobić na siebie – dodał prezes Rafinerii.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę