aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zaledwie 1 tys. nowych miejsc pracy może powstać w przemyśle biopaliw

8 grudnia 2003

Zwolennicy obowiązku dolewania biokomponentów do paliw przekonywali, że w ten sposób powstaną dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Teraz Ministerstwo Rolnictwa mówi już tylko o 1 tys. nowych stanowisk w kompleksie upraw i wytwarzania biokomponentów, okupionych ulgami podatkowymi na 283 mln zł!

Od przyszłego roku kierowcy w Polsce będą zmuszeni do kupowania paliw z dodatkiem komponentów pochodzenia roślinnego. W połowie listopada prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał bowiem ustawę o biokomponentach stosowanych do produkcji paliw ciekłych i biopaliwach.

Ile biokomponentów będzie dolewane do paliw w przyszłym roku? Na początek - niedużo. Opracowany w Ministerstwie Rolnictwa projekt rozporządzenia rządu w tej sprawie przewiduje, że w benzynach, które zostaną sprzedane do końca trzeciego kwartału przyszłego roku musi się znaleźć 1,602 proc. bioetanolu. W czwartym kwartale dolewki już się zwiększą - do 2,403 proc. benzyny.

Bardzo powściągliwie zaplanowano natomiast wielkość dolewek estrów do oleju napędowego: 0,212 proc. Ministerstwo Rolnictwa zauważyło bowiem, że w tym roku nie obrodził rzepak i trzeba go będzie importować na pokrycie potrzeb konsumpcyjnych. Według Ministerstwa Rolnictwa estry do biokomponentów trzeba więc produkować z przyszłorocznych zbiorów rzepaku. W praktyce zatem - według Ministerstwa Rolnictwa - estry do oleju napędowego trzeba będzie dolewać dopiero w ostatnim kwartale 2004 r. Ministerstwo Rolnictwa nie mówi jednak, co się stanie, jeśli rzepak również w przyszłym roku nie obrodzi. Czy trzeba go będzie zatem importować nie tylko na potrzeby konsumpcyjne, ale także, by dolewać do paliwa?

Niepewności jest więcej. Swoje szacunki produkcji etanolu, który będzie dolewany do paliw w 2004 r., Ministerstwo Rolnictwa opiera bowiem na danych o sprzedaży paliw w 2002 r. Żadnych danych o sprzedaży paliw w 2003 r. Ministerstwo Rolnictwa nie przedstawia, choć jak nas poinformowano - dysponuje cząstkowymi danymi na ten temat. A wydawałoby się, że pod koniec listopada, kiedy Ministerstwo Rolnictwa tworzyło swoje prognozy o zapotrzebowaniu na biokomponenty w przyszłym roku, można już było uzasadnić prognozą zużycia paliw w tym roku.

Co zatem wiadomo? To, że zmuszenie kierowców do kupowania paliwa z biokomponentami nie spowoduje gwałtownego wzrostu zatrudnienia. "Szacuje się, że przyrost zatrudnienia, przy przyjętych w projektach rozporządzeń ilościach wytwarzanych biokomponentów, wyniesie w kompleksie uprawy i wytwarzania biokomponentów około 1000 nowych miejsc pracy" - poinformowało nas Ministerstwo Rolnictwa. Ponadto "około 500 nowych miejsc pracy" ma powstać w sektorach pomocniczych (chemia, usługi, transport). Przed rokiem zwolennicy dolewania biokomponentów do paliw mówili zaś o 70 tys., a nawet 100 tys. nowych miejsc pracy, jakie miałby zapewnić ów obowiązek.

Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że proponowane na przyszły rok dolewki biokomponentów do paliw spowodują zmniejszenie dochodów budżetu aż o 283 mln zł! Tyle kosztować będą ulgi podatkowe, czyli subwencje, za etanol i estry dolewane do paliw. Ministerstwo Rolnictwa twierdzi, że skutki budżetowe będą zbliżone do wielkości z ubiegłych lat, jednak nie podaje żadnych danych dla uzasadnienie takiego stwierdzenia.

W rezultacie nie wiadomo, ile podatników kosztować będzie stworzenie 1 nowego miejsca pracy w przemyśle biopaliwowym. Gdyby uznać, że potrzeba będzie na to całej subwencji państwowej, ukrytej jako ulga podatkowa, to stworzenie jednego nowego miejsca pracy w tym przemyśle kosztowałoby aż 283 tys. - kilka razy więcej od przeciętnych kosztów tworzenia nowego miejsca pracy, szacowanych na około 80 tys. zł.

Co ciekawe, uzasadnienie Ministerstwa Rolnictwa do projektu rozporządzenia określającego wielkość dolewek biokomponentów do paliw w 2004 r. nie podaje szacunków, ile miejsc pracy ma powstać bezpośrednio po wprowadzeniu tego obowiązku. Dane te przedstawiło nam Ministerstwo Rolnictwa na naszą prośbę, choć swoich szacunków jasno nie uzasadniło. W oficjalnych dokumentach Ministerstwo Rolnictwa mówi się natomiast o przyczynieniu się do stworzenia "4,1-5,2 tys." nowych miejsc pracy, "uwzględniając przy tym skutek efektu mnożnikowego".


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę