informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zarobić na zanieczyszczeniach

14 lipca 2003

1,5 mld euro może zarobić Polska na handlu zanieczyszczeniami powietrza. Od 2005 roku zakłady przemysłowe w UE - elektrownie, rafinerie, huty żelaza, szkła, cementownie i papiernie - będą mogły emitować tylko określoną ilość dwutlenku węgla do atmosfery.

Limity zanieczyszczeń zakłady dostaną za darmo od państwa. Resztę będą musiały kupić na wolnym rynku. Przede wszystkim wtedy, gdy będą chciały zwiększyć produkcję.

Polska należy do krajów, które, dzięki reformom rynkowym, restrukturyzacji i oszczędności energii, znacznie obniżyły emisję dwutlenku węgla w stosunku do poziomu emisji z 1990 roku (limity zostały opracowane na podstawie danych z końca lat 80). Dlatego wiele polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza wielkich zakładów energetycznych i chemicznych, powinno dysponować nadwyżkami na sprzedaż.

Protokół z Kioto określa, ile gazów cieplarnianych może wyemitować do atmosfery dany kraj. Polska produkuje mniej gazów, niż przewiduje to dokument, a w krajach wysoko uprzemysłowionych sytuacja jest dokładnie odwrotna. Te państwa znacznie przekraczają limity wyznaczone przez ONZ. By spełnić wymagania międzynarodowe, kraje wysoko uprzemysłowione będą kupowały od Polski niewykorzystaną część limitu.


POWIĄZANE

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę