aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZIELONY WĘGIEL- EKOLOGICZNE, ODNAWIALNE PALIWO XXI WIEKU

6 września 2007
  Nie są znane obecnie na świecie tanie źródła energii poza węglem, ropą i gazem. Światowe ich zasoby są na wyczerpaniu. Złoża węgla w Polsce szacowane są na ok. 100-200 lat, natomiast koszty jego wydobycia będą systematycznie wzrastać. Spalanie węgla jest przyczyną tzw. „efektu cieplarnianego”, który w myśl „ Protokołu z Kioto” ma podlegać ograniczeniu. Idealnym rozwiązaniem i ratunkiem, dla środowiska naturalnego są tzw. odnawialne źródła energii ( biomasa, wiatr, słońce i woda), które dają czystą energię, jednak ich dostępność w odpowiedniej ilości jest uzależniona od warunków geograficznych.
  Dla warunków Polski biomasa pozyskana z profesjonalnych plantacji Zielonego Węgla i wykorzystanie do produkcji energii jest idealnym rozwiązaniem. Z Zielonego Węgla można wyprodukować ciepło taniej niż z węgla kamiennego a 2-3 razy taniej niż z ropy naftowej czy gazu.
Zielony Węgiel obejmuje sadzonki i rośliny najbardziej wydajnych odmian wierzby krzewiastej „Salix Viminalis” oraz produkty z niej otrzymane do celów energetycznych tj. zrębki, korki i brykiety. Wierzba krzewiasta jest rośliną typowo polską, doskonale zaadoptowaną do naszych warunków klimatycznych i glebowych. Od wielu lat w stanie dzikim rośnie nad brzegami polskich rzek. Pewne jej odmiany ( tzw. wiklina) uprawiane są do celów plecionkarskich od kilkudziesięciu lat. Do celów energetycznych należy stosować specjalnie wyselekcjonowane odmiany, o największych przyrostach masy drewna w skali roku, które na plantacjach mogą dawać niespotykane przyrosty masy drewna w cyklu rocznym ok. 30-40 ton biomasy z 1 ha. Są to przyrosty około14-krotnie większe niż las rosnący w stanie naturalnym.
  Roślina rośnie na prawie każdym gruncie, jednak zakładanie plantacji do celów przemysłowych powinno odbywać się na raczej podmokłych niż suchych gruntach. Zakładając plantacje zależy nam przede wszystkim o uzyskanie jak największych, corocznych przyrostów masy drewna a te będą uzależnione przede wszystkim od klasy ziemi. Idealnie nadają się do tego celu także łąki i pastwiska po wcześniejszym przygotowaniu gruntów, szczególnie odłogowanych, poprzez ich chemiczne odchwaszczenie i inne typowe prace polowe. Nasadzanie Zielonego węgla odbywa się w okresie listopad- kwiecień o ile warunki pogodowe na to pozwalają. Najlepszy okres do nasadzeń to późna jesień ( koniec października - listopad lub wczesna wiosna - do połowy kwietnia), gdyż roślina wcześnie rozpoczyna wegetacje i ma więcej wody we wczesnej fazie wzrostu oraz występuje mniej problemów z pojawiającymi się chwastami.
Pielęgnacja plantacji w pierwszym roku po posadzeniu jest bezwzględnie wymagana, gdyż roślina dopiero rozpoczyna budowę swojego systemu korzeniowego. Chwasty zdecydowanie ograniczają wzrost rośliny, dlatego należy bezwzględnie je usunąć. Najważniejsze jest, aby roślinie nie zabrakło wody, gdyż spowoduje to natychmiastowe usychanie sadzonek tak wiec najlepiej wysadzać sztobry późną jesienią.
Bardzo ważne jest zapobieganie szkodnikom i chorobom grzybowym roślin. Optymalnie oprysk należy przeprowadzić wiosna z powtórzeniem zabiegu po ok. 2 tygodniach. Aby roślina się rozkrzewiła i wzmocniła swój system korzeniowy zalecane jest ścięcie całej plantacji po pierwszym roku. Uzyskany z tego materiał idealnie nadaje się do dalszych nasadzeń lub na sprzedaż.
Zbiór rośliny z plantacji może odbywać się w okresie listopad-kwiecień,  co rok co dwa- lub co trzy- lata. Przeprowadza się go w celu pozyskania sadzonek lub biomasy, czyli surowca na produkty energetyczne. Może on odbywać się ręcznie lub mechanicznie.
                 

 Dlaczego warto zainwestować w Zielony Węgiel?
- dla uprawiającego plantatora- jest to bezpłatny opał na ok. 20-30 lat, stały i pewny dochód ze sprzedaży biomasy do celów ekologicznej energetyki rosnący proporcjonalnie do wzrostu światowych cen energii, możliwość uzyskania ewentualnego dochodu ze sprzedaży sadzonek okolicznym rolnikom.
- dla energetyki- jest ekologicznym paliwem możliwym do stosowania na skalę przemysłową. Produkowana z niego energia spełnia kryteria stosowane w polskim Prawie Energetycznym i Unii Europejskiej w zakresie wypełniania obowiązku zakupu tzw. „zielonej energii” pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
- dla środowiska- Zielony Węgiel rosnąc pochłania dwutlenek węgla z powietrza a przy spalaniu oczywiście go wydziela, niemniej przyjmuje się, że emisja CO2 do atmosfery jest zerowa. Jest to czyste ekologiczne paliwo, którego parametry spalania spełniają wszelkie kryteria. Na plantacjach można także dozować osady z oczyszczalni ścieków, co pozwala na najkorzystniejszą ich utylizacje zgodna z normami ochrony środowiska.

Jolanta Chajec
Podkarpacka Izba Rolnicza  

POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę