Znamy zwycięzcę konkursu Igrzyska Gmin!

25 czerwca 2015
W ramach projektu „Rekultywacja dolnośląskich składowisk odpadów komunalnych” realizowanego przez Dolnośląską Inicjatywę Samorządową i współfinansowanego przez Unię Europejską, prowadzona jest również kampania edukacyjna ukierunkowana na gospodarowanie odpadami oraz ponowne ich użycie. Jednym z jej elementów był konkurs „Igrzyska Gmin”, który trwał od kwietnia, a jego finał rozegrany został 18 czerwca we wrocławskim Afrykarium.

Dziewięć gmin, prawie 50 uczestników oraz trzy bardzo zróżnicowane etapy konkursu. Tak w skrócie można opisać Igrzyska Gmin. Każda z dziewięciu gmin uczestniczących w projekcie, a więc Bystrzyca Kłodzka, Mietków, Polanica Zdrój, Przemków, Siechnice, Sobótka, Sulików,  Ziębice i Zgorzelec, powołała swoją pięcioosobową drużynę, która walczyła o nagrodę główną - tablicę interaktywną.

Pierwszy etap Igrzysk Gmin rozpoczął się już w kwietniu. Uczestnicy konkursu mieli do rozwiązania test sprawdzający wiedzę z szeroko pojętej ekologii. Test składał się z 25 pytań jednokrotnego wyboru i był wypełniany poprzez specjalnie przygotowaną do tego celu stronę internetową. Najlepiej w teście wypadły gminy Sobótka oraz Przemków, które zdobyły maksymalną ilość punktów. 

W maju został rozegrany drugi etap konkursu, który wymagał od drużyn kreatywności oraz zdolności filmowych. Zadaniem uczestników było bowiem nakręcenie filmiku o swojej gminie z wykorzystaniem głównego motywu kampanii, jakim jest rekultywacja. Następnie wszystkie filmy zostały umieszczone na specjalnym koncie Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej utworzonym w serwisie youtube.com, a głosować można było za pomocą specjalnej aplikacji konkursowej: http://www.glosowanie.dis.org.pl/. Najwięcej głosów otrzymał film promocyjny gminy Przemków, bo aż 12 148. Na drugim miejscu znalazł się film stworzony przez przedstawicieli gminy Bystrzyca Kłodzka z liczbą głosów 8 853, a za nim film gminy Sobótka, na który zagłosowało
 8 499 osób.


Trzeci etap konkursu był bardzo aktywny i miał na celu aktywizację oraz połączenie drużyn w jednym projekcie, czego zwieńczeniem był uroczysty finał. Gra terenowa została zrealizowana w miejscu wyjątkowym - na terenie wrocławskiego Afrykarium, które nawiązywało do ekologicznego charakteru naszego konkursu. Uczestnicy walczyli o punkty w pięciu zadaniach: łamigłówce, grze w kręgle, układance graficznej – segregowaniu odpadów, krzyżówce i poszukiwaniu skarbu z mapką.
Rywalizacja była bardzo zacięta, a emocje ogromne! Gratulujemy zwycięstwa gminie Sobótka, jak również gminie Przemków oraz Bystrzyca Kłodzka za zajęcie odpowiednio II i III miejsca. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i dobrą zabawę! Dla nas najważniejsze jest to, że poprzez różnorodne działania aktywizujące społeczności budzimy w ludziach chęć dbania o środowisko oraz zwiększamy świadomość ekologiczną. - mówi Małgorzata Jarzynka, prezes zarządu Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej. 

Kampania edukacyjna „Akcja recooltywacja” realizowana jest od listopada 2014 r. do grudnia 2015 r. i skierowana jest do różnych grup wiekowych. Angażowane są dzieci, ich rodzice, a także przedstawiciele poszczególnych gmin oraz aktywni mieszkańcy.

Szczegółowe informacje dotyczące realizowanej kampanii edukacyjnej można znaleźć na stronie www.dis.org.pl w zakładce „Promocja i Edukacja” oraz na profilu Facebook https://www.facebook.com/dolnoslaska.inicjatywa.samorzadowa

***

Organizator/Biuro prasowe:

Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa Sp. z o.o., tel. 71 345 89 66, e-mail: sekretariat@dis.org.pl
vivIDEA Usługi konsultingowe dla biznesu, tel. 505 99 97 96, e-mail:biuro@vividea.pl

POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę