aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
Europejskie Forum Rolnicze

Spotkanie konsultacyjne ws. dyrektywy plastikowej

18 października 2019
Spotkanie konsultacyjne ws. dyrektywy plastikowej

Wyzwania i szanse, jakie stoją przed wszystkimi zainteresowanymi stronami w związku z koniecznością wdrożenia tzw. dyrektywy plastikowej (Single use plastic – SUP) do polskiego systemu prawnego to główny temat spotkania konsultacyjnego, które odbyło się 17 października 2019 r. w Ministerstwie Środowiska. W dyskusji z przedstawicielami branży opakowaniowej uczestniczył wiceminister Sławomir Mazurek.

Spotkanie konsultacyjne ws. dyrektywy plastikowej
Otwierając spotkanie wiceminister środowiska Sławomir Mazurek przypomniał, że dyrektywa SUP koncentruje się na zapobieganiu zanieczyszczeniu środowiska, szczególnie morskiego, odpadami powstałymi z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Dyrektywa ta stanowi także realizację działania zaplanowanego w ramach „Europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym”.

Wiceminister Mazurek podkreślił, że do głównych postanowień dyrektywy należy m.in. wprowadzenie od 2021 r. zakazu obrotu produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (takich jak: patyczki higieniczne, plastikowe sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyki podtrzymujące balony, pojemniki na żywność ze styropianu, pojemniki i kubki na napoje ze styropianu, w tym ich zakrętki i wieczka) oraz wszystkimi produktami z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

„Ponadto dyrektywa SUP od 2024 r. wprowadzi wymóg obrotu tylko takimi produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, których zakrętki i wieczka wykonane z tworzyw sztucznych, będą trwale przymocowane do pojemników. Dodatkowo najpóźniej do 2025 r. wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a w 2030 r. w 30%” – powiedział wiceminister.

„Dyrektywa plastikowa zakłada również wprowadzenie do 2025 r. obowiązku osiągnięcia 77% poziomu zbierania butelek na napoje o pojemności do 3 litrów, w stosunku do masy wprowadzonych butelek. Do 2029 r. poziom odzysku plastikowych butelek na napoje wyniesie 90%” – dodał.

Wiceminister Sławek Mazurek zaznaczył, że dyrektywa ta wprowadzi również obowiązek dostosowania do końca 2024 r. zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla wprowadzających produkty z tworzyw sztucznych do wymagań dyrektywy ramowej w sprawie odpadów.

 

źrodło: Min Środowiska


POWIĄZANE

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu - niezależne, komercyjne centr...

Coraz częstsze susze, degradacja gleby i wiele innych czynników stanowią problem...

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę