Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Zimujące w Przemyślu bociany już krążą nad miastem

7 marca 2016
Zimujące w Przemyślu bociany już krążą nad miastem
PAP / Darek Delmanowicz

Bociany, pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) przygotowują się do powrotu do miejsc gniazdowania; od kilku dni krążą nad miastem. Natomiast z zimowania na Podkarpacie wróciły już szpaki , skowronki i czajki.

"Od kilku dni blisko 80 przebywających u nas bocianów jest niespokojnych. Zbierają się w małe grupki, szukają materiału na budowę gniazd" – powiedział PAP lekarz weterynarii ośrodka Radosław Fedaczyński.

W Przemyślu zimę spędzają ptaki, głównie bociany, z połamanymi skrzydłami lub nogami, poturbowane po upadku z gniazd, postrzelone lub porażone prądem. Po rehabilitacji, wiosną, większość wraca do dawnych miejsc gniazdowania.

"Wyleczone osobniki w słoneczne i ciepłe dni oddalają się na dwa, trzy kilometry od ośrodka. Jeszcze wracają na wieczór, ale już w przyszłym tygodniu prawdopodobnie co najmniej 20 z nich opuści Przemyśl" – zauważył Fedaczyński.

Według niego, w następnych tygodniach podobnie uczyni kolejnych 40 ptaków.

Podczas gdy zdrowe osobniki szykują się do odlotu z ośrodka, bociany niepełnosprawne rozpoczynają budowę gniazd na ziemi. Zazwyczaj są to ptaki z trwale uszkodzonymi skrzydłami; w ośrodku zostanie ich ok. 20.

Bociany rzadko składają jaja w gniazdach usytuowanych bezpośrednio na ziemi. Obawiając się drapieżników, budują je wysoko, na drzewach lub dachach budynków. Jednak w przemyskim ośrodku od kilku lat coraz więcej bocianów przystępuje do lęgów w gniazdach zbudowanych na kopcach znajdujących się na terenie ośrodka.

W ocenie Fedaczyńskiego, "takie nietypowe zachowanie kalekich bocianów może mieć związek z założonym kilka lat temu systemem odstraszania drapieżników, tzw. elektrycznym pastuchem; poczuły się bezpieczniej". "W tym roku w ośrodku spodziewamy się nawet kilkunastu bocianich piskląt" – dodał.

Na Podkarpaciu do lęgów szykują się też ptaki, które niedawno wróciły z krajów zimowania. "Przyleciały już m.in. szpaki, skowronki, czajki, pliszki siwe, a nawet pojedyncze żurawie; głównie z południowej Europy" – powiedział ornitolog dr Marian Stój.

Jak dodał, kolejne grupy ptaków powinny się pojawić w przyszłym i następnych tygodniach.

(PAP)


POWIĄZANE

Po raz czternasty rusza Godzina dla Ziemi WWF. Tym razem światła zgasną dla Bałt...

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduj...

Relokacja żubrów na teren Nadleśnictwa Janów Lubelski i utworzenie tam stada wol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę