Adama_poleposition_15.03_30.04

Czy czeka nas druga fala emigracji?

8 stycznia 2016
Czy czeka nas druga fala emigracji?

Na swój cel obierali  najczęściej Wielką Brytanię, Irlandię czy Niemcy. Dziś sytuacja wydaje się bardziej stabilna – ludzie zarabiają więcej, a ich warunki życia w dużym stopniu uległy poprawie. Tymczasem, wiele wskazuje na to, że Polskę może czekać druga fala emigracji.

Bardzo często osoby, które kilka, kilkanaście lat temu decydowały się na wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy, deklarowały, że zamierzają wrócić do Polski. Warunkiem było zgromadzenie odpowiedniej ilości środków finansowych na wyznaczony cel. Jak się jednak okazuje, wbrew tym zapewnieniom, wielu emigrantów nie podjęło decyzji o powrocie. Kilka lat mieszkania za granicą sprawiło, że ludzie docenili i przyzwyczaili się do wyższego standardu życia. Podczas poprzedniej fali emigracji, z kraju wyjeżdżali przede wszystkim fachowcy i pracownicy fizyczni. Dzisiaj wielu specjalistów prognozuje, że tym razem wyjadą osoby bardzo dobrze wykształcone i dobrze zarabiające, dla których wyższe wynagrodzenie wcale nie jest kwestią najważniejszą. Dlaczego zatem chcą szukać pracy za granicą?

Wielu emigrantów podkreśla, że w dużej mierze skusiła ich wizja spokojnego i bezpiecznego pod względem ekonomicznym życia. Co prawda pod uwagę bierze się zarobki, ale także takie czynniki, jak pełnopłatne urlopy macierzyńskie i pewność powrotu kobiety do pracy po urodzeniu dziecka, wysokie emerytury, czy stabilizację polityczną.

Jest to spowodowane przede wszystkim zmianą w myśleniu młodych ludzi. W większości mieli oni możliwość wyjazdu do innego kraju w szkole, czy na studiach. Posiadają zagranicznych znajomych i widzą inny, niejednokrotnie wyższy standard życia. W ich głowach rodzą się wówczas myśli i pytania o to, czy oni także nie mogliby żyć na podobnym poziomie. Skoro kraj, w którym żyją nie oferuje im tego, czego oczekują, wybierają mieszkanie gdzie indziej. Co można zrobić, by temu zapobiec?

Jednym ze sposobów może być zachęcenie do pozostania w Polsce tych, którzy zdecydowali się z jakichś powodów na jakiś czas wrócić z emigracji. Według badań, osób takich jest coraz więcej, ale ich liczba rośnie powoli. Wracają z różnych powodów: z tęsknoty, nie dostosowania się do życia w innym kraju lub po narodzinach dziecka, gdy potrzebna jest pomoc rodziny. Ustabilizowanie sytuacji na rynku pracy powinno być kluczowe dla władz kraju. Potrzebna jest jeszcze także zmiana myślenia i nastawienia wielu przedsiębiorców. To, co na Zachodzie jest normą, w Polsce wciąż bywa nieosiągalne – część pracodawców niechętnie myśli o tym, by zapewnić swoim pracownikom zadowalające ścieżki rozwoju. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że aby móc osiągać zyski trzeba najpierw zainwestować – także w ludzi.

Czy czeka nas kolejna fala emigracji? Młodzi na pewno będą wyjeżdżać choćby po to, by zasmakować życia w innym kraju. Jednakże różnego rodzaju środowiska powinny dołożyć wszelkich starań i zachęcić ich do powrotu po to, by zdobytą wiedzę i doświadczenie wykorzystali z pożytkiem dla swojego kraju.

newseria.pl


POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę