aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dobre wyniki finansowe spółek zarządzanych przez KOWR

17 sierpnia 2018
Dobre wyniki finansowe spółek zarządzanych przez KOWR

W ubiegłym roku spółki nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa osiągnęły dobre wyniki finansowe. Łączny zysk netto spółek przekroczył 50 mln zł i był wyższy o 70 proc. niż rok wcześniej - poinformował PAP dyrektor Departamentu Nadzoru nad Spółkami Strategicznymi Filip Sondij.

Przypomniał, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoruje 41 spółek hodowli roślin i zwierząt o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Ze względu na wiodący kierunek hodowli i rodzaj prowadzonych prac hodowlanych można je podzielić na 3 grupy: spółki hodowli roślin (8 spółek), spółki hodowli zwierząt (19) oraz spółki hodowli koni i stada ogierów (14).


Sytuacja w poszczególnych spółkach jest bardzo zróżnicowana, ale największy zysk przekraczający 32 mln zł osiągnęły spółki hodowlane zwierząt gospodarskich, z czego najlepsze to: Kombinat Rolny Kietrz, który osiągnął ponad 8,2 mln zł, Ośrodek Hodowli Zarodowej Garzyn - ponad 5,2 mln zł, Hodowla Zarodowa Zwierząt Żołędnica - prawie 5,3 mln zł.

Kombinat w Kietrzu zajmuje się hodowlą bydła mlecznego oraz ma duży areał ziemi. Tak wysoki zysk był możliwy do osiągnięcia głównie dzięki wysokim cenom mleka w ubiegłym roku oraz sprzyjającym uprawom rolnym warunkom klimatycznym - wyjaśnił dyrektor. Dodał, że w tym roku wyniki finansowe spółek prawdopodobnie będą gorsze ze względu na suszę.

Nieźle w ubiegłym roku wypadły spółki hodowli roślin, które osiągnęły ponad 15 mln zł zysku. W tej grupie przoduje spółka Danko, która zajmuje się wysoko kwalifikowaną produkcją nasienną. Nasiona z Danko są rozprowadzane w całej Polsce i Europie. Udział odmian oferowanych przez spółkę w krajowym rynku nasiennym zbóż wynosi 40 proc. Spółka gospodaruje na powierzchni 6,3 tys. ha użytków rolnych.

Dodatni wynik osiągnęły również spółki z grupy Stadnin Koni i Stada Ogierów. Łączny wynik finansowy netto wyniósł w tej grupie prawie 5 mln zł i był wyższy od tego z 2016 r.

Najlepiej w ubiegłym roku wypadła Stadnina Koni w Pępowie, specjalizująca się w hodowli koni wielkopolskich o szczególnych predyspozycjach w sporcie zaprzęgowym oraz stadnina Prudnik, która hoduje konie rasy małopolskiej.

W sumie spółki w ub.r. prowadziły hodowlę 9 podstawowych ras koni, dla których w Polsce są prowadzone Księgi Stadne, tj.: pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, wielkopolskiej, małopolskiej, szlachetnej półkrwi, śląskiej, polskiego konia zimnokrwistego, huculskiej oraz konika polskiego.

W grupie spółek nadzorowanych przez KOWR są też takie, które zanotowały ujemny wynik finansowy. W stosunku do tych podmiotów wdrażane są działania naprawcze. Jak podkreślił dyrektor, ważne jest by spółki osiągały zysk, bo nie ma możliwości ich dofinansowania, ale nie jest to podstawowe kryterium oceny działalności spółki. Są to spółki o szczególnym znaczeniu dla państwa, które prowadzą hodowlę twórczą i zachowawczą oraz przygotowują nowe odmiany upraw. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska


POWIĄZANE

Sescom, wiodąca firma działająca na rynku technicznego i technologicznego facili...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę