BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Będą renty

21 maja 2009
Wracamy do sprawy rent strukturalnych. To jest już niemal pewne, że jeszcze w tym roku rolnicy będą się o nie ubiegać. Rząd postawił na swoim i mimo protestów przedsiębiorców Komisja Europejska zgodziła się przesunąć fundusze w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ale to wcale nie oznacza końca problemów dla tych, którzy będą chcieli przejść na rentę.

Walka o pieniądze na renty strukturalne trwała od kilku miesięcy. Oficjalnego potwierdzenia z Brukseli jeszcze nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce będzie.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: na pewno nabór na renty strukturalne w tym roku będzie. Dopełniliśmy tych oczekiwań, które Komisja przed nami postawiała.

Nabór wniosków zostanie ogłoszony prawdopodobnie we wrześniu. Do rozdysponowania będzie 320 milionów euro. Pieniądze zostaną zabrane z innych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich miedzy innymi z zalesiania, usług doradczych czy systemów jakości żywności.

Ale najwięcej stracą przedsiębiorcy. Z programu modernizacji przetwórstwa zniknie 200 milionów euro.

Witold Choiński - Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: my jako przemysł nie możemy się z tym zgodzić, zwłaszcza w dobie dzisiejszego kryzysu. Tak naprawdę wyeliminowanie tych pieniędzy z przemysłu – to jest eliminacja tak naprawdę polskiego przemysłu z europejskiego rynku.

To co nie podoba się przedsiębiorcom chwalą organizacje rolnicze oraz opozycja.

Henryk Kowalczyk – poseł PIS: to jest kierunek pasywny, ale nie ma innego wyjścia. Płacimy za błędy z programowania 2004 – 2006, kiedy to bardzo hojną ręką dano renty strukturalne w dużej wysokości i teraz trzeba je realizować. One są na 10 lat.

Wrześniowy nabór to przedostatnia szansa na unijne renty strukturalne. Pieniędzy starczy jeszcze tylko na jeden niewielki nabór w przyszłym roku. Chyba, że rolnicy nie wykorzystają wszystkich funduszy z innych programów pomocowych.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: wszystkie środki z działań nieinwestycyjnych, które będą pozostawały przeznaczymy na dodatkowe nabory w przyszłości. Jeśli ktoś nie rozliczy niskotowarówki, to te pieniądze trafią wprost na renty strukturalne.

Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej renty strukturalne otrzymało ponad 67 tysięcy rolników.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę