Będzie łatwiej

9 października 2008
Zmiany są już zapowiadane od dawna, ale to czy staną się faktem zależy już teraz tylko od Komisji Europejskiej. Mowa o ułatwieniach w dostępie do programu rent strukturalnych oraz wsparcia dla młodych rolników.

Jan Wolf z Augustowa mógł przekazać gospodarstwo następcy już dwa lata temu, bo spełniał wszystkie wymagane warunki. Jednak żadne z jego dzieci nie ma jednak odpowiednich kwalifikacji.

Jan Wolf, Augustów: w tamtym roku próbowałem i nic. W tym roku i nic. No i czekam aż córka skończy szkołę rolniczą i będę chciał przekazać.

Ale nie to jest największym marzeniem pana Jana, który chce aby gospodarstwo trafiło w ręce syna.

Jan Wolf, Augustów: bym chciał bezpośrednio na syna a jak nie da się to bym chciał na córkę i dopiero potem za 5 lat żeby odpisała na syna.

Wszystko wskazuje na to, że takie rozwiązanie nie będzie już potrzebne. Według nowych przepisów następcy, którzy jednocześnie ubiegają się o wsparcie dla młodych rolników będą mieli czas na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: będzie uproszczone dochodzenie do wykształcenia wystarczy kurs 20-to godzinny w zakresie rolnictwa i będzie można sobie to uzupełnić tak żeby można było przekazywać te gospodarstwa płynnie.

Złagodzone będą także przepisy dotyczące wymaganej powierzchni gruntów rolnych w programie dla młodych rolników. Na początek wystarczy mieć średnią wojewódzką. Dopiero po trzech latach gospodarstwo powinno osiągnąć co najmniej średnią krajową. Zmiany wejdą jednak w życie nie wcześniej niż w przyszłym roku.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę