aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dopłaty kwalifikowane

4 kwietnia 2007
Wiosenne siewy w pełni ale rolnicy już mogą ubiegać się o dopłaty do materiału kwalifikowanego. Wnioski należy składać w regionalnych oddziałach Agencji Rynku Rolnego. Aby dostać pieniądze trzeba mieć obsiany materiałem wysokiej jakości co najmniej jeden hektar gruntów. Liczą się zboża oraz ziemniaki kupione od września ubiegłego roku do końca maja Ważna jest też tak zwana minimalna ilość materiału jaka powinna być zużyta do obsiania lub obsadzenia jednego hektara gruntów rolnych.

Pszenicy, pszenżyta, owsa i łubinu trzeba wysiać 150 kilogramów na hektar. Nieco mniej bo 130 kg na hektar jest w przypadku żyta populacyjnego oraz jęczmienia. Żyta mieszańcowego trzeba zużyć 80 kilogramów, tak samo jest z wyką siewną. Groch siewny to200 kilogramów na hektar, a bobik 270. Do obsadzenia hektara gruntów trzeba użyć 2,5 tony ziemniaków.

W tym roku rolnicy mogą wybrać z jakiej formy wsparcia chcą skorzystać. Może to być tak zwana pomoc de minimis. Każdy rolnik ma do wykorzystania 3 tysiące euro przez 3 lata. Drugi rodzaj wsparcia to pomoc suszowa. - W tym przypadku producenci do wniosków i odpowiednio faktur powinni złożyć decyzję kierownika ośrodka pomocy społecznej o udzieleniu pomocy oraz protokół szacowania strat. – mówi Waldemar Sochaczewski, wiceprezes ARR.

Zdaniem rolników dopłaty do materiału siewnego to bardzo dobra forma pomocy, szkoda tylko że taka mała. Na złożenie wniosku wraz z wymaganymi załącznikami rolnicy mają czas do końca czerwca.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę