aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Leśne opóźnienie

29 sierpnia 2007
Wracamy do zapowiadanych kłopotów Agencji Restrukturyzacji. Chodzi o zaległe wypłaty premii pielęgnacyjnych i zalesieniowych. Tym razem to nie wina systemu komputerowego, ale ludzi.

42 tysiące hektarów nowego lasu posadzone przez blisko 11 tysięcy rolników. Tak najkrócej można podsumować program zalesiania gruntów rolnych na lata 2004-2006.

Rolnikom którzy skorzystali ze wsparcia przysługują trzy rodzaje płatności. Pierwsza to tak zwane wsparcie na zalesianie wypłacana zaraz po zasadzeniu drzewek. Przez 5 kolejnych lat rolnicy powinni dostawać premie pielęgnacyjne a przez 20 zalesieniowe. W tym roku pieniądze nie trafiły jednak na czas.

Leszek Zapart rolnik z Mniszkowa - Na tę chwilę nie mam żadnych informacji, nie wiem jak długo się przeciągnie i chciałbym żeby ktoś z Agencji się wypowiedział przynajmniej kiedy te środki będą wypłacone. Byłbym bardziej spokojny.

Pieniądze nie wpłynęły bo ich na razie nie ma. Okazuje się że w programie przyjęto więcej wniosków niż było pieniędzy do rozdysponowania. Nie ma jednak obaw. Wolne środki są w działaniu rolnośrodowiskowym, ale aby je przesunąć potrzebna jest zgoda tak zwanego komitetu zarządzającego w skład którego wchodzą przedstawiciele różnych organizacji.

Radosław Iwański rzecznik prasowy ARiMR: - Pewne stowarzyszenie ekologiczne zablokowało, uchwała musi być podejmowana większością głosów jeżeli jest podejmowana w trybie obiegowym. Tutaj wchodzą w grę sprawy krótko mówiąc pozamerytoryczne.

Agencja jest jednak dobrej myśli. Sprawa powinna się wyjaśnić w ciągu kilku tygodni.

- Kolejne płatności i kolejne decyzje w tej sprawie będą podejmowane między 15 a 20 września i wtedy będziemy mogli przystąpić do konstruowania kolejnych list płatności i te środki przekazać na rachunki bankowe. – dodaje Iwański.

Agencja Restrukturyzacji mogła w terminie wypłacić pieniądze zaledwie 1/5 rolników. Pozostali nie mają innego wyjścia muszą cierpliwie czekać.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę