aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Po półmetku

23 lipca 2007
Mimo, że wymagania znacznie zaostrzono to i tak renty strukturalne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przez niecały miesiąc przyjęto ponad połowę wniosków z tego co zaplanowano na ten rok.

Program rent strukturalnych to strzał w dziesiątkę. Tak twierdzą rolnicy, którym udało się złożyć wniosek jeszcze z poprzedniej puli środków. Zygmunt Siwko z gminy Łosice dokładnie pamięta datę kiedy dostał pierwszą rentę.

Zygmunt Siwko gmina Łosice: - Jeszcze zdążyłem przed przerwaniem składania wniosków bo już 20 kwietnia 2006 roku otrzymałem rentę strukturalną.

Gdyby pan Zygmunt dopiero teraz chciał przekazać gospodarstwo musiałby pogodzić się z tym, że będzie dostawał co miesiąc co najmniej o 1/3 pieniędzy mniej.

Ale mimo wszystko renta strukturalna i tak jest korzystniejsza niż świadczenia z KRUSU. Przede wszystkim wystarczy mieć ukończone 55 lat i tylko pięcioletni okres opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze. Dlatego Jan Przezak nie wahał się ani chwili, i już złożył wniosek.

Pan Jan przyznaje że praca w gospodarstwie jest ciężka i chętnie już od niej odpocznie. - Jest okazja i trzeba przekazać komuś młodszemu niech on się martwi, może lepiej będzie gospodarował... – mówi.

Dokumentów o przyznanie renty strukturalnej z dnia na dzień przybywa. Do tej pory do powiatowych biur Agencji Restrukturyzacji wpłynęło ponad 4 i pół tysiąca wniosków.

Radosław Iwański rzecznik prasowy ARiMR: - W PROWIE, który jeszcze nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską została określona ilość wniosków, jaką Agencja będzie mogła przyjąć każdego roku. Szacujemy, że to będzie około 7 być może 8 tysięcy wniosków jakie my możemy przyjąć danego roku.

Czy to oznacza, że nabór wniosków o renty strukturalne może zostać niedługo wstrzymany?

- W chwili obecnej przybywa tych wniosków 100-150 dziennie. Trzymając się tej zasady to jeszcze trochę czasu mamy na to żeby przyjąć kolejną ilość wniosków. – mówi Iwański

Jedno jest pewne, ci którzy nie zdążą w tym roku będą mieli szansę na złożenie dokumentów w roku przyszłym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że świadczenia będą wypłacane rolnikom tylko do ich 65 urodzin, a nie tak jak to było dotychczas przez 10 lat.


POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę