Renty dla żon.

5 września 2007
Wprowadzone zmiany są powszechnie krytykowane, ale chętnych na skorzystanie z programu i tak nie brakuje. Jeszcze w tym miesiącu będzie ogłoszony dodatkowy nabór wniosków na renty strukturalne.

Rolnicy, którzy zdecydowali się przekazać ziemię w zamian za rentę strukturalną nie mogą pogodzić się z tym, że stawki świadczeń obniżono.

Ci, którzy skorzystali z poprzedniej edycji programu otrzymują dziś średnio półtora tysiąca złotych miesięcznie. Teraz najwyższa renta strukturalna dla jednej osoby to niewiele ponad tysiąc złotych. Wielu rolników tak jak Zenon Kopczyński z Cieszkowa ma jeszcze nadzieję że stawki zostaną zmienione.

Zenon Kopczyński, wieś Cieszkowo: - Ja chciałem się spytać czy jest, na co liczyć, czy można się wstrzymać i czy te renty zostaną zwiększone?

Zdaniem resortu rolnictwa nie ma na to najmniejszych szans.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Stawkę rent strukturalnych obniżono ze względu na możliwości finansowe. Ja przypomnę, że na renty strukturalne z poprzedniego okresu programowania bardzo chojnie zresztą rozdawane my musimy jeszcze teraz wydać 1 miliard 400 milionów euro.

I przez to na cały program na lata 2007-13 zostaje już tylko niecałe 800 milionów euro.

Ale sprawa wysokości stawek to nie wszystkie pytania na temat programu rent strukturalnych. Wiele niepokoju budzi sprawa możliwości dziedziczenia świadczeń. Żona pana Henryka jest od niego kilka lat młodsza. A gospodarstwo stanowi źródło utrzymania dla obojga.

Zgodnie z nowymi przepisami współmałżonek osoby, która przekazała gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną będzie mógł być włączony do programu jak tylko skończy 55 lat. - Czyli renta strukturalna zostanie uzupełniona w trakcie jej wypłacania o dodatek na współmałżonka. – mówi Kowalczyk.

Takie rozwiązanie bardzo uprości sprawę przejęcia renty strukturalnej. Świadczenia będą jednak wypłacane tylko do dnia 65 urodzin osoby, która przekazywała gospodarstwo.  

POWIĄZANE

Do 31 maja 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje w...

31 maja 2022 r. mija podstawowy termin na ubieganie się o przyznanie płatności b...

Trwa przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę